Barmská opoziční vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij převzala Zlatou medaili, která je nejvyšším oceněním amerického Kongresu. Cenu dostala již v roce 2008, tehdy ji však nemohla osobně převzít, protože byla v domácím vězení.
Sedmašedesátiletá ikona barmské opozice a nositelka Nobelovy ceny za mír strávila v izolaci s přestávkami celkem 15 let, než byla v roce 2010 při zahájení demokratizace barmského vojenského režimu propuštěna.
Letos v květnu mohla Su Ťij poprvé po 24 letech vycestovat ze země. Převzetí ocenění označila za "jeden z nejdojemnějších dnů ve svém životě."
Ve Spojených státech je nositelka Nobelovy ceny za mír opět po 40 letech. V úterý se tam setkala s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou.
V rozhovoru s ní se vyslovila pro zmírnění sankcí vůči své zemi. Ty byly podle ní důležité pro vytváření tlaku na barmskou vojenskou vládu, ale nyní musí Barmánci sami konsolidovat demokracii.
Barma dělá kroky k demokracii, věří opoziční vůdkyně Su Ťij. Je ve Spojených státech - čtěte ZDE
Vojenský režim v Barmě amnestoval 514 vězňů, jsou mezi nimi i členové opozice - čtěte ZDE
Zlatá medaile je spolu s prezidentskou Medailí svobody nejvyšším americkým civilním vyznamenáním. Jako první ji dostal prezident George Washington v roce 1776. V posledním zhruba půlstoletí jí byly oceněny tak rozdílné osobnosti jako Winston Churchill, Frank Sinatra, Raoul Wallenberg či Matka Tereza.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist