Dva mrtví a nejméně deset zraněných. To je bilance nedělních demonstrací v Pákistánu proti americkému filmu, který má údajně hanobit muslimského proroka Mohameda.

Asi 300 lidí pokojně demonstrovalo před ambasádou USA v Londýně. V Jemenu zůstává po čtvrtečních protestech proti snímku zavřený americký zastupitelský úřad v Saná. Svolanou demonstraci proti přítomnosti amerických vojáků v zemi ale pro nedostatek účastníků zrušili.

Americký ministr obrany Leon Panetta prohlásil, že nepokoje, které pohoršlivý film o zakladateli islámu v muslimském světě vyvolal, se postupně zklidňují, nelze ale vyloučit další vlnu protestů.

Panetta připomenul, že USA vyslaly do několika zemí vojáky, aby pomohli chránit americký personál a majetek. Odmítl se ale vyjádřit ke zprávám, podle nichž by USA mohly do vybraných regionů vyslat mnohem více vojáků na pomoc při zvládání protestů.

"Právě teď nehodláme dělat nic, dokud nás o to nepožádá ministerstvo zahraničí. Musíme ale zůstat ostražití, protože ty demonstrace mohou pokračovat v příštích dnech, a možná i déle," řekl.

USA původně oznámily, že posílají po 50 členech speciálních komand do Libye, Súdánu a Jemenu. Súdán na to ale nepřistoupil. Panetta k tomu řekl, že "hostitelská země má právo vojáky odmítnout". "Domnívají se (Súdánci), že jsou schopni naši ambasádu a její personál zabezpečit sami," řekl ministr. Při protestu v Chartúmu zemřeli v pátek dva lidé.

Do Jemenu už jednotka dorazila, proti tomu však protestoval místní parlament. Stanice Al-Džazíra tvrdí, že jde pouze o symbolický protest, protože američtí vojáci na ambasádě v Saná vždy byli a ani ti noví zřejmě nebudou vycházet z areálu. Jemenci ale vyjadřují nespokojenost, protože USA mají na jihu země základnu a vysílají z ní do boje proti Al-Káidě bezpilotní letadla, která ne vždy zasáhnou jenom vybraný cíl.

Šíitská sekta jemenských zajditů na neděli svolala protest proti příjezdu speciální americké jednotky. Účastníci měli pochodovat směrem k sídlu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hadího v Saná, ale lidé na výzvu nereagovali.

Při čtvrtečním protestu proti kontroverznímu filmu byli před velvyslanectvím USA v Saná zabiti čtyři demonstranti. Velvyslanectví proto již chrání jemenská armádní jednotka.

Protesty začaly v úterý v Egyptě a libyjském Benghází. Tam ale podle některých amerických představitelů mohlo jí o předem naplánovaný útok na Američany. O život přišli čtyři pracovníci diplomatického zastupitelství včetně velvyslance v Libyi Christophera Stevense.

Padesát zatčených

USA při vyšetřování možnosti koordinovaného útoku spolupracují s Libyí, která oznámila, že už bylo zatčeno 50 lidí. Prezident Muhammad Madžarjáf řekl, že několik z nich jsou cizinci z různých zemí včetně Mali nebo Alžírska.

Velvyslankyně USA při OSN Susan Riceová prohlásila, že dosavadní zjištění nenaznačují, že šlo o předem připravenou akci. Zdá se prý, že protestu využily jednotlivé skupinky ozbrojenců, kteří přinesli těžší zbraně.

V neděli se proti filmu demonstrovalo i v pákistánském Karáčí. Stovky lidí prý prolomili zátarasy nedaleko amerického konzulátu. Při následných střetech s policiích byl zabit jeden demonstrant. Další člověk zahynul během protestu v Hajdarábádu, když neznámí ozbrojenci zahájili palbu. Demonstrace jsou hlášeny i z dalšách míst.

Klid dosud panoval v Libanonu, kde byl od pátku na návštěvě papež Benedikt XVI. Radikální libanonské šíitské hnutí Hizballáh poté vyzvalo k protestům proti filmu, které se mají konat od pondělí na různých místech v zemi. Muslimové ale prý nemají útočit na ambasády. Zpráva o výzvě se objevila krátce poté, co Benedikt XVI. odletěl zpět do Říma.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist