Francouzský satirický magazín Charlie Hebdo ve svém středečním vydání zveřejnil karikatury proroka Mohameda. Otiskl je i přesto, že v řadě muslimských zemí už několik dnů pokračují násilné protesty proti kontroverznímu filmu Nevinnost muslimů natočenému v USA, který uráží islám.

Na obálce časopisu je ortodoxní Žid, který tlačí člověka s turbanem na hlavě sedícího v kolečkovém křesle. Uvnitř čísla je několik obrázků, které si dělají legraci z proroka Mohameda, na některých z nich je nahý, píše agentura Reuters.

Internetovou stránku francouzského časopisu, který si z islámu dělal legraci už v minulosti, nelze zatím otevřít. Podle DPA není jasné, zda se stala terčem nábožensky motivovaných útoků.

Kancelář Charlie Hebdo hlídá policie a francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius podle agentury AFP oznámil, že na francouzských zastupitelských úřadech ve světě byla zpřísněna bezpečnostní opatření.

"Máme dojem, že Charlie Hebdo oficiálně smí napadat katolickou krajní pravici, ale z fundamentalistických islamistů si legraci dělat nemůžeme," řekl agentuře Reuters Stéphane Charbonnier, autor jedné z karikatur.

Rozsáhlá opatření připravují úřady na pátek, den hlavních modliteb v muslimských zemích. Obávají se, že by mohlo dojít k další vlně protizápadních prostestů, proto uzavřou ambasády, konzuláty školy ve dvacítce muslimských zemí.

 

Zveřejnit karikatury proroka Mohameda v této atmosféře není podle šéfa francouzské diplomacie Laurenta Fabiuse ani trefné, ani inteligentní. "Dělá mi to starosti," připustil ministr v rozhlasové stanici France Info.

Věřící muslimy filmy nebo karikatury znázorňující proroka Mohameda coby člověka pohoršují, protože je to podle nich zakázané.

Sídlo časopisu se loni stalo obětí útoku

Zveřejnění karikatury Mohameda už odsoudila Rada muslimů ve Francii, jde podle ní o "jednání nepřátelské vůči islámu". Zároveň ale vyzvala lidi, kteří jsou uražení, aby reagovali s rozmyslem.

Francouzský premiér Jean-Marc Ayrault ve středu v rádiu RTL oznámil, že na sobotu plánovaná demonstrace proti filmu Nevinnost muslimů se zakazuje.

"Nemusíme do naší země zatahovat konflikty, které se Francie netýkají," vysvětlil. O uplynulém víkendu policie při neohlášeném protestu nedaleko amerického velvyslanectví v Paříži zadržela okolo 150 lidí.

Časopis Charlie Hebdo loni v listopadu vydal jedno číslo jako zvláštní vydání u příležitosti vítězství islámské strany ve volbách v Tunisku. Jako šéfredaktor byl uveden prorok Mohamed a magazín vyšel pod názvem Charia Hebdo, který poukazoval na islámské právo šaría. V reakci na to útočníci kanceláře časopisu podpálili.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist