Uživatel internetu ve francouzském městě Belfort se stal prvním Francouzem, který byl odsouzen na základě přijatých opatření proti nelegálnímu stahování hudby, informuje agentura AFP. Soud mu nařídil zaplatit pokutu 150 eur (3700 korun) za stažení dvou písní barbadoské zpěvačky Rihanny.

Rozsudku předcházelo opakované varování úřadů, aby s nelegálním stahováním přestal. Muži hrozila pokuta až 1500 eur (37 tisíc korun), ale nakonec se pro něj našly polehčující okolnosti.

Obviněný při přelíčení sdělil, že hudbu stahovala jeho žena, a uznal, že nesplnil povinnost zabezpečit přístup k internetu.

Úřad pro šíření děl a ochranu autorských práv HADOPI zaslal od 1. října 2010, kdy opatření proti podobnému pirátství začala platit, více než milion varovných mailů uživatelům internetu, kteří nelegálně stahovali hudbu.

Na 100 tisíc z nich neuposlechlo a dostalo druhé varování. Poté jich ve stahování pokračovalo jen 340. Ve Francii, kde žije na 65 milionů obyvatel, je registrovaných 22 milionů uživatelů internetu, dodává AFP.

Související