Radnice německého Hamburku se jako první v Německu dohodla s místní muslimskou komunitou na oficiálním uznávání jejích náboženských svátků.

Muslimští zaměstnanci a školáci v těchto dnech budou smět zůstat doma a slavit. V téměř dvoumilionovém přístavním městě žije kolem 130 tisíc muslimů.

Muslimské svátky mají být postaveny téměř naroveň těm křesťanským. Žáci nebudou muset během ramadánu nebo na svátek oběti jít do školy.

Zaměstnanci si budou smět vzít volno, které pak ale budou muset napracovat. Návrh příslušné dohody rovněž stanoví rovnoprávnost mužů a žen.

Hamburský starosta Olaf Scholz ze sociálnědemokratické strany (SPD) vyjádřil naději, že hamburská dohoda bude sloužit jako příklad pro další německá města.

Jednání o dohodě s muslimy bylo zahájeno v roce 2007 a Scholz v úterý oznámil jejich uzavření. Vyjednaný dokument ještě musí schválit zastupitelé.

Sílící přítomnost islámské kultury v Německu vyvolala obrannou reakci konzervativních a krajně pravicových skupin. Například Berlín se nyní obává víkendových násilností, neboť krajní pravice tam chystá protesty před mešitami.