Pokud by Německo zakázalo obřízku z náboženských důvodů v případě židů a muslimů, udělalo by ze sebe v očích světa kašpara.

Podle německých médií to řekla kancléřka Angela Merkelová, kterou pobouřil nedávný rozsudek zemského soudu v Kolíně nad Rýnem, podle něhož je obřízka ublížením na zdraví.

"Nechci, aby Německo bylo jedinou zemí světa, kde židé nemohou provádět své náboženské obřady. To bychom ze sebe udělali kašpary," řekla Merkelová podle deníků Bild a Financial Times Deutschland na zasedání předsednictva své Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Mluvčí vlády Steffen Seibert řekl, že obřízka z náboženských důvodů, jak ji provádějí židé nebo muslimové, se v Německu trestat nesmí. "Jsme rádi, že se židovský život do Německa vrací," citoval portál spiegel.de Seiberta.

Kolínský soud nedávno označil za ublížení na zdraví obřízku z náboženských důvodů na čtyřletém chlapci, u něhož se po zákroku objevily zdravotní komplikace.

Rozsudek vyvolal pozdvižení u židů a muslimů. Předseda Evropské židovské konference Pinchas Goldschmidt jej dokonce prohlásil za jeden z největších útoků na židovský život v Evropě od holokaustu.