Syrští povstalci, kteří už sedmnáctý měsíc usilující o svržení prezidenta Bašára Asada, potřebují ochranu v podobě bezletových zón a bezpečných oblastí u hranic s Jordánskem a Tureckem. Ty by měly střežit zahraniční jednotky, řekl agentuře Reuters předseda opoziční Syrské národní rady (SNC) Abdal Básil Sajdá.

Ve strategicky důležitém syrském Halabu pokračují boje mezi ozbrojenou opozicí a vládními vojáky. V jižní provincii Dará vyvolala dělostřelecká palba vlnu uprchlíků.

Asadův režim navíc opustil další z vysoce postavených mužů. Do Jordánska uprchl zástupce policejního šéfa provincie Homs.

Brigádní generál Ibráhím Džabaví přešel do Jordánska a oznámí to v nejbližší době v televizi Al-Arabíja, uvedl z Ammánu představitel Vysoké revoluční rady.

Šéf SNC Sajdá řekl, že USA už pochopily, že absence bezletové zóny, která by chránila opoziční bojovníky proti vzdušné převaze Asadových sil, bránila povstalcům v postupu.

"Některé oblasti jsou osvobozovány," řekl Sajdá telefonicky z Istanbulu. "Problémem je ale letectvo, které spolu s dělostřeleckou palbou přináší zabíjení a destrukci."

Vytvoření bezpečných oblastí u hranic s Jordánskem a Tureckem je podle něj "podstatnou věcí, která by potvrdila režimu, že jeho moc kousek po kousku slábne".

Bezletová zóna vyhlášená NATO a arabskými spojenci pomohla loni libyjským povstalcům svrhnout Muammara Kaddáfího. Západ ale projevuje jen pramalou chuť zopakovat podobnou akci v Sýrii a Rusko a Čína se rezolutně stavějí proti takové intervenci.

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová nicméně na návštěvě v Istanbulu prohlásila, že společně s Tureckem chtějí vyvinout společný systém operačního plánování, který by podpořil syrské rebely, píší agentury. Zapojit by se měly armády obou zemí i tajné služby. Zvažují prý i bezletové zóny nad syrským územím.

Ve strategicky významné obchodní metropoli Sýrie Halabu neustávají boje o její ovládnutí. Dělostřelectvo v neděli ostřelovalo severovýchodní části města, nové střety jsou hlášeny i z jihozápadní čtvrti Salahaddín.

Uprchlická vlna

Dělostřelecký útok vládních jednotek podle aktivistů vyvolal uprchlickou vlnu v provincii Dará, vládní jednotky zaútočily údajně také na lokalitu Al-Šama v provincii Homs. Tam prý vojáci pozatýkali 350 osob a vládnou obavy, že je popraví. V celé Sýrii bylo jen v neděli zabito už nejméně 47 lidí, denní počty obětí násilí se podle DPA pohybují odhadem mezi stem a dvěma sty lidí.

O situaci v Sýrii měli zároveň v saúdskoarabské Džiddě jednat ministři zahraničí zemí Ligy arabských států (LAS). Ohlášená schůzka byla ale bez oficiálního vysvětlení odložena na neurčito.

Činitelé v sídle LAS v Káhiře to podle agentury DPA připisují onemocnění saúdskoarabského ministra zahraničí, prince Fajsala ibn Abdal Azíze Saúda. Podle sdělení královského dvora byl jednasedmdesátiletý šéf diplomacie operován kvůli krvácení do dutiny břišní.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist