Jared Loughner, který loni zastřelil šest lidí v americkém Tucsonu v úterý večer přiznal vinu. Ještě předtím soudce rozhodl, že Loughner je schopen pochopit vážnost obvinění a zúčastnit se soudního jednání i přesto, že trpí schizofrenií.

Podle amerických médií Loughner přiznal vinu v rámci dohody s obžalobou. Dohoda znamená, že se nebude konat zdlouhavý proces a že se třiadvacetiletý Loughner vyhnul trestu smrti.

Loni v květnu soud dospěl k závěru, že ho zatím nelze kvůli duševní poruše soudit, a nařídil mu nucenou léčbu. Letos v únoru psychiatři uvedli, že se jeho stav zlepšil. Shodují se přitom, že trpí schizofrenií.

V úterý ale soudce Larry Burns rozhodl, že Loughner má psychicky na to, aby absolvoval soud. Podle něj je nyní schopen pochopit vážnost obžaloby proti němu. Toto rozhodnutí bylo nezbytným předpokladem pro to, aby dohodu s obžalobou mohl Loughner podepsat.

V americkém soudnictví jsou dohody obžaloby a obhajoby poměrně běžné. Obvykle výměnou za přiznání, které znamená, že se nebude konat dlouhý proces a přinese obžalovanému nižší trest. Loughner dnes přiznal vinu v 19 bodech obžaloby.

Loughner loni v lednu na mítinku kongresmanky Giffordsové v Tucsonu zastřelil šest osob, včetně devítileté dívky a federálního soudce. Dalších 13 lidí zranil.

Jedna kulka zasáhla Giffordsovou do hlavy a lékaři jí tehdy nedávali velké šance na uzdravení. O rychlosti její rekonvalescence mluví jako o zázraku.

Příběh jejího uzdravování přibližuje kniha, kterou spolu se svým manželem, astronautem Markem Kellym věnovali obětem útoku. Jmenuje se Gabby: A Story of Courage and Hope (Gabby: Příběh odvahy a naděje).

V úterním prohlášení Giffordsová uvedla, že je s chystanou dohodou spokojena a že doufá, že pomůže všem postiženým, aby se mohli zaměřit na další život.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist