Jared Lee Loughner, který letos v lednu zabil šest lidí a postřelil dalších 12, včetně kongresmanky Gabrielle Giffordsové, musí podstoupit nejméně další čtyři měsíce léčby na psychiatrické klinice, než bude duševně způsobilý absolvovat proces. Ve středu o tom rozhodl federální soudce Larry Burns.

V květnu soud ve Phoenixu rozhodl, že třiadvacetiletý Loughner nemůže být kvůli duševní poruše souzen, a nařídil mu čtyřměsíční hospitalizaci v psychiatrické léčebně ve Springfieldu ve státě Missouri. Střelec se podle některých informací umístění do vězeňského zdravotnického zařízení bránil a byl podroben léčbě nuceně.

Po vypršení čtyřměsíční hospitalizace žádala prokuratura dalších osm měsíců na psychiatrické klinice, což by podle ní mělo postačit k obnově duševního zdraví obviněného. Obhajoba se prodloužení nucené léčby za pomoci antipsychotik bránila, protože podle ní porušuje práva na spravedlivý proces.

Psychiatři se shodují na tom, že Loughner trpí schizofrenií. Atentátníka pronásledují klamavé představy: kupříkladu se prý domnívá, že z televize slyší jistá poselství, a také je přesvědčen, že ho jeho právníci vydírají. Zaměstnancům kliniky a svému otci prý navíc řekl, že chce spáchat sebevraždu.

Lékaři před soudem ve středu vypověděli, že falešné představy trápí Loughnera již v menší míře a že chápe, že vraždil, a lituje toho. Nadále ale podle nich není schopen podstoupit proces.

"Chápe, že zavraždil několik lidí. Mluví o tom a kaje se," uvedla psycholožka Christina Pietzová, která Loughnera ošetřuje. "Během dvou měsíců, kdy dostával léky, se mu myšlenky lépe srovnaly. Již několik týdnů ho zaměstnanci nemocnice neviděli reagovat na sluchové halucinace", dodala Pietzová, přičemž však připustila, že to nemusí znamenat, že tyto halucinace jejího pacienta zcela opustily.

"Svědectví mne přesvědčila, že... bylo dosaženo značného pokroku k obnově duševního zdraví pacienta," prohlásil soudce Burns.

Loughner čelí obvinění, že 8. ledna letošního roku při útoku na mítink kongresmanky Gabrielle Giffordsové v Tucsonu zastřelil šest osob, včetně devítileté dívky a jednoho federálního soudce, a dalších 12 zranil. Byl obviněn ze 49 trestných činů a hrozí mu až trest smrti. Obviněný se cítí nevinen.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist