Řecké bezpečností složky při víkendovém zátahu na nelegální přistěhovalce v okolí Athén zadrželi okolo 6000 osob.

V 1600 případech úřady rozhodly o deportaci přistěhovalců ze země. Ministr veřejného pořádku Nikolaos Dendias označil příliv imigrantů za invazi.

"Nelegální přistěhovalectví je trhavinou v základech našeho státu," prohlásil Dendias.

"Pokud se nám nezdaří vytvořit vhodné nástroje a opatření pro zvládnutí vlny přistěhovalců, naše společnost se zhroutí," dodal.

Akce zaměřená na přistěhovalce, kteří nemají povolení k pobytu, probíhá v Řecku od poloviny minulého týdne. Jen v oblasti Athén se do ní zapojilo na 1500 policistů.

"Země se hroutí. Čelíme invazi," řekl v pondělí v souvislosti s nelegálními přistěhovalci v řecké televizi ministr Dendias.

Už ve středu Řecko oznámilo, že ztrojnásobí počet pohraničníků na hranicích s Tureckem na severovýchodě země, aby mohlo čelit dalšímu přílivu imigrantů, a to i ze Sýrie, kterou zmítá občanská válka.

Hranici v oblasti hraniční řeky Evros bude místo dosavadních 600 vojáků střežit 1800 příslušníků ozbrojených sil.

Nelegální přistěhovalectví se stalo jedním z hlavních bodů řecké politické agendy poté, co po posledních parlamentních volbách vstoupila do řeckého parlamentu krajně pravicová strana Zlatý úsvit.

Evropský pořádek

"Nestaráme se o barvu kůže, etnický původ nebo náboženské vyznání nelegálních imigrantů," řekl Dendias.

"Jediným kritériem naší činnosti je dodržování zákonů. Plně respektujeme lidská práva a evropský pořádek," doplnil řecký ministr.

Řecko je už více než deset let zemí, kudy často procházejí migranti z Asie a Afriky směřující do západní Evropy. Za posledních deset let tu hledalo útočiště přes milion lidí, v roce 2010 jich bylo 128 tisíc.

Přes Řecko míří do zemí EU přes 80 procent nelegálních imigrantů.