Novým řeckým ministrem financí bude ekonom Jannis Sturnaras (55). Oznámil to v úterý úřad řeckého premiéra, který tak potvrdil předchozí informace agentury Reuters.

"Premiér Antonis Samaras se rozhodl jmenovat profesora ekonomie Aténské univerzity a ředitele (ekonomického institutu) IOBE Jannise Sturnarase ministrem financí," uvádí se v prohlášení zveřejněném úřadem premiéra. Sturnaras byl členem týmu, který vyjednával vstup Řecka do eurozóny.

Nominovaný řecký ministr financí Vasilis Rapanos se v pondělí vzdal nabízené funkce ze zdravotních důvodů. Pětašedesátiletý Rapanos byl hospitalizován před složením přísahy minulý pátek s akutními bolestmi žaludku.

Řecký ministr financí končí kvůli bolestem žaludku. Premiér je zase po operaci očí - čtěte ZDE

S univerzitním diplomem za bar a do skladu. Mladí a vzdělaní opouštějí své obory - čtěte ZDE

Řekové čekají na turisty a říkají: Je u nás bezpečno a levněji. Přesto jich je málo - čtěte ZDE

Nový ministr financí bude mít před sebou velmi těžkou práci. Bude muset přemluvit skeptické zahraniční věřitele, aby zemi poskytli více času a peněz, a současně doma prosadit nepopulární reformy.

Představitelé tzv. trojky mezinárodních věřitelů kvůli nemoci premiéra a Rapanose odložili svoji cestu do Atén, která se původně měla uskutečnit v pondělí. Zpoždění však zvyšuje tlak na finanční situaci Řecka. Pokud země nedostane příští měsíc další splátku ze slíbené pomoci 130 miliard eur (3,4 bilionu Kč), ocitne se bez peněz. Věřitelé si v poslední době stěžují, že Řecko není schopné prosadit zásadní reformy a naopak požaduje zmírnění úsporného programu, se kterým země souhlasila výměnou za finanční pomoc.