Řecký parlament v pondělí drtivou většinou poslanců vyslovil důvěru vládě premiéra Antonise Samarase, která hodlá pokračovat v ekonomických reformách.

Ty vyžaduje dohoda s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem o finanční pomoci, která zaštiťuje zemi před bankrotem. Kabinet ale chce zmírnit její dopady především rozsáhlým výprodejem státních podniků a dalšího majetku.

Poslanci hlasovali jmenovitě jeden po druhém a podle očekávání jich většina podpořila kabinet, na jehož sestavení se dohodli konzervativci, socialisté a umírněná levice. V 300členném parlamentu hlasovalo pro vládu všech 179 zástupců těchto tří stran.

Proti byly zbývající čtyři parlamentní strany včetně Koalice radikální levice (SYRIZA), která v červnových volbách skončila druhá. Proti hlasovalo 121 poslanců.

"Je zapotřebí se udržet v eurozóně tak, jak rozhodl řecký lid," prohlásil Samaras ve své závěrečné řeči krátce před zahájením hlasování. Projevil odhodlání pokračovat v reformách a v privatizaci státního majetku.

Zároveň obvinil formaci SYRIZA z nezodpovědnosti a avanturizmu a tvrdil, že jde o zástupce lobby usilující o návrat k původní řecké měně drachmě.

Vůdce SYRIZA Alexis Tsipras předtím označil pokračování reforem za politický a ekonomický zločin, za který jsou plně odpovědní ti, kteří nyní v Řecku vládnou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist