Německý prezident Joachim Gauck na protest proti údajným represím vůči vězněné expremiérce Juliji Tymošenkové nepojede na květnovou návštěvu Ukrajiny. Informace listu Süddeutsche Zeitung potvrdil už i Gauckův mluvčí Andreas Schulze.

Zatím podle agentury DPA není jasné, zda se prezident vydá na Ukrajinu v červnu, kdy se tam koná mistrovství Evropy ve fotbale. A stejnou otázku teď řeší většina německých politiků.

Rozhodnutí, že se Gauck v polovině května nezúčastní summitu středoevropských států na Krymu, padlo podle Schulze po dohodě s vládou kancléřky Angely Merkelové. Úřad prezidenta zároveň vysvětlil, že Gauck svou účast na schůzce v minulosti nepřislíbil.

Němečtí prezidenti ruší zahraniční návštěvy jen výjimečně. Naposledy tak učinil v únoru 2011 Christian Wulff, který odřekl cestu do Bahrajnu kvůli tvrdým zákrokům místních bezpečnostních jednotek proti demonstrantům.

Summit o evropských integračních procesech na krymské Jaltě pořádá ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Kyjev letos podepsal s EU asociační smlouvu, která ale vstoupí v platnost až po ratifikaci v národních parlamentech členských států unie. Země EU ratifikaci podmiňují propuštěním Tymošenkové z vězení.

Expremiérku poslal soud za údajné překročení pravomocí na sedm let do vězení, Západ rozsudek vnímá jako sporný. Tymošenková tvrdí, že byla o víkendu při převozu do nemocnice ze strany stráží vystavena fyzickému násilí.

Němečtí politikové nyní podle Süddeutsche Zeitung řeší otázku své účasti na evropském fotbalovém šampionátu, který bude Ukrajina zanedlouho hostit spolu s Polskem, případně to, jak při takové cestě omezit setkání prezidenta, kancléřky či ministrů s ukrajinskými vládními představiteli na minimum.

První tři utkání německého týmu, který patří k favoritům šampionátu, budou sehrána právě na Ukrajině.