Zvláštní zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Kofi Annan přiletěl v pondělí na dvoudenní návštěvu Moskvy, kde se večer setkává s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. V úterý pak pohovoří i s prezidentem Vladimirem Putinem.
Hlavním tématem těchto jednání bude evergreen posledních měsíců - totiž ruské stanovisko k řešení syrské krize. Jen stěží se přitom dá očekávat, že dojde k nějakému výraznějšímu názorovému příklonu Rusů k Západu v čele se Spojenými státy.
Jakoukoli jiskru naděje na změnu zhasil sám Lavrov několik hodin před schůzkou, když návrh chystané rezoluce OSN o Sýrii označil za pokus o vydírání ze strany západních států.
Ty chtějí, aby rezoluce zahrnula článek VII Charty OSN, který umožňuje uplatnit postih za neplnění, a to od sankcí až po použití síly, což Moskva dlouhodobě odmítá a zároveň opakuje, že nepodporuje žádnou stranu konfliktu.
Podle ruských diplomatů Kreml v jednání o řešení syrské krize sice nevylučuje kompromisy, ale existuje podle nich "nepřekročitelná linie, za niž nelze jít. Hrozba sankcí namířená proti jedné straně konfliktu je nepřijatelná," řekl jeden z diplomatů agentuře ITAR-TASS.
Neutrálnost na prvním místě
Takový postoj ukazuje, že se Rusové sice nechtějí zcela distancovat od Západu, ale zároveň chrání svého neformálního spojence, syrského prezidenta Bašára Asada. V syrském přístavu Tartus se totiž nachází jejich největší vojenská základna mimo území bývalého Sovětského svazu.
Rusko podpořilo nový mírový plán pro Sýrii. Počítá s vytvořením vlády národní jednoty - čtěte ZDE
Merkelová a Putin chtějí zabránit občanské válce v Sýrii. Podporují politické řešení - čtěte ZDE
Letos v únoru proto například Rusko společně s Čínou vetovalo rezoluci OSN a následně se sám Lavrov, kterého v Damašku uvítali doslova královsky, na setkání s Asadem snažil přimět jeho vládu k urovnání situace v zemi.
Když pak na konci června do médií prosákly zprávy, že Rusko souhlasí s plánem vytvořit v Sýrii vládu národní jednoty, v níž nemusí sedět Asad, Lavrov je obratem dementoval.
Na schůzce s Annanem je Rusko připraveno jednat o prodloužení mandátu pozorovatelů OSN v Sýrii, který vyprší 21. července a o němž bude jednat Rada bezpečnosti. Rusko příslušnou rezoluci podpoří, pokud nebude vyzývat k protisyrským sankcím.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist