Po dubnovém uvolnění pravidel pro registraci politických stran vstoupilo na ruskou politickou scénu už pětadvacet nových seskupení. Oznámil to mluvčí ruského ministerstva spravedlnosti. Nové strany podle něj splnily všechny povinnosti potřebné k tomu, aby se zúčastnily voleb do zákonodárných sborů všech stupňů.
Nový zákon o registraci politických stran snížil laťku pro počet členů strany - zatímco původně bylo potřeba 40 tisíc členů, nyní stačí jen 500. V Rusku bylo do dubna registrováno jen sedm politických stran, z nichž čtyři jsou zastoupeny v parlamentu.
Mezi novými politickými subjekty jsou například sociální demokraté bývalého prvního sovětského prezidenta Michaila Gorbačova, ruští Zelení, Republikánská strana sdružující ruské liberální špičky nebo Komunistická strana sociální spravedlnosti. Dalších deset žádostí o registraci ruské ministerstvo posuzuje.
Prvním cílem řady nových stran jsou říjnové volby gubernátorů pěti ruských oblastí, kterých se podle odhadů volební komise v každé z oblastí zúčastní nejméně 16 politických stran.
Přímé volby gubernátorů se budou konat po osmileté přestávce, kdy hlavy oblastí jmenoval prezident. Kromě gubernátorských voleb se 14. října bude volit řada regionálních parlamentů, starostů a členů místních zastupitelstev. Další parlamentní volby mají následovat v prosinci 2016.
Za největšího rozkvětu politického života v zemi v polovině 90. let se o křesla ve Státní dumě, dolní komoře parlamentu, ucházelo až 43 stran.
Rusko trestá neziskovky placené cizinou. Nařídilo jim hlásit se jako "zahraniční agenti" - čtěte ZDE
Soud rozhodl o prodloužení vazby členek skupiny Pussy Riot. Jedna drží hladovku - čtěte ZDE
Loni v prosinci však smělo své kandidáty do klání o poslanecká křesla vyslat už jen sedm celostátních partají. Novou dumu ale i tak vytvořily jen stávající čtyři. Následující vlna protestů ale přiměla politiky přijmout reformy.
Opoziční poslanec Gennadij Gudkov se už dříve vyslovil pro "rozumná omezení" při povolování nových stran, jinak prý scénu zaplaví stovky "pseudostran", které odčerpají voliče těm skutečným.
První obětí liberalizace se může stát právě opoziční pravice, pokud se její voličstvo rozdrobí mezi desítky subjektů, podobně však může dopadnout i levice či nacionalisté. Takový vývoj by zřejmě nejvíce vyhovoval vládnímu Jednotnému Rusku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist