Na "černý" seznam nevládních organizací pobírajících finanční podporu ze zahraničí by se v Rusku mohlo dostat až tisíc spolků. Oznámila to agentura RIA Novosti s odkazem na kremelské zdroje. Nový zákon vyčleňuje tyto organizace do zvláštní skupiny a podřizuje je zvlášť pečlivému státnímu dozoru.

Nevládní organizace, které přijímají jakékoli finanční dary z ciziny, by podle navrhovaného zákona měly být veřejně označeny za "zahraniční agenty". Veškerá jejich veřejná komunikace by musela být zvlášť označena upozorněním, že příslušná organizace je financována z ciziny.

Jejich hospodaření a politická činnost budou vystaveny zvýšené kontrole. Nový zákon, navrhovaný hlavní kremelskou stranou Jednotné Rusko, by se měl vztahovat pouze na ta nevládní sdružení, která se zabývají politikou. Přesná definice ale chybí.

Podle agentury RIA Novosti by se do seznamu dostala například ruská odbočka protikorupční organizace Transparency International nebo Greenpeace. Podle kritiků nového zákona by za "zahraničního agenta" mohla být označena i ruská pravoslavná církev, která pobírá dary ze spřátelených zahraničních diecézí.

V Rusku údajně existuje 230 tisíc nevládních organizací, z nichž zhruba desetina dostává příspěvky z ciziny. Jen část z nich se ale zabývá politikou.

Nový zákon má být schválen už během července a vstoupit v platnost by měl na podzim. Organizacím, které nesplní podmínky zostřeného dozoru, hrozí vysoké pokuty. V případě, že soud dospěje k závěru, že spolek financovaný z ciziny vyzývá k protiprávním akcím, může jeho statutární zástupce postihnout trest až tří let vězení.