Nová řecká vláda bude žádat od mezinárodních věřitelů dvouletý odklad pro splnění fiskálních cílů vyplývajících z dohody o zahraniční finanční pomoci, která zachraňuje Řecko před bankrotem.

Podle chystaného programového prohlášení, o kterém právě jednají tři lídři vládní koalice, budou Atény také chtít nad rámec dosavadních úmluv zmírnit dopady úspor na nezaměstnané a omezit propouštění ve státním sektoru.

Nově jmenovaný řecký premiér Antonis Samaras by měl ještě ve čtvrtek oznámit složení nové vlády, jejíž vznik umožnila jeho dohoda s Panhelénským socialistickým hnutím (PASOK) a Demokratickou levicí (DIMAR). Obě tyto strany jsou připraveny vyslovit kabinetu důvěru v parlamentu, ale žádný z jejich předních činitelů by ve vládě zasednout neměl.

Klíčový post ministra financí zaujme dosavadní guvernér řecké národní banky Vasilis Rapanos, blízký socialistům. Rapanos se už ve čtvrtek zúčastnil jednání o podobě vlády se Samarasem, vůdcem PASOK Evangelosem Venizelosem a šéfem DIMAR Fotisem Kuvelisem.

Na čtvrtečním zasedání ministrů financí zemí EU v Lucemburku Rapanos ale ještě nepojede. Atény zastoupí šéf rezortu dosavadní přechodné vlády Jorgos Zannias.

Podle serveru listu To Vima mezi dalšími body programového prohlášení je kromě vládního závazku zachovat Řecko v eurozóně také například urychlení privatizace státních a polostátních podniků, zmírnění dopadů razantních rozpočtových škrtů na nízkopříjmové skupiny obyvatelstva, což by mohlo zahrnovat i opětné zvýšení minimální mzdy.