Turecký prezident Abdullah Gül v sobotu v reakci na sestřelení turecké stíhačky syrskými silami připustil, že letoun mohl ve velké rychlosti krátce narušit syrský vzdušný prostor. Krok syrských sil vůči tureckému stroji ale podle něj není možné ignorovat a Ankara po incidentu podnikne vše, co je nutné učinit.
"Bezpochyby podnikneme nutné kroky," prohlásil Gül. Jakou podobu bude postup Turecka mít, ovšem neupřesnil.
"Důsledky by mohly být velmi vážné, proto se nebudeme k plánovaným krokům více vyjadřovat, dokud vše nebude řádně prošetřeno," řekl Gül.
Turecká média uvedla, že premiér Recep Tayyip Erdogan ještě v sobotu svolá kvůli incidentu mimořádnou schůzi bezpečnostních činitelů. Z obou stran ale přicházejí signály, že vojenskou konfrontaci si nepřeje žádná z nich.
Turecká armáda oznámila, že kontakt se stíhačkou typu F-4 Phantom ztratila v pátek ráno nad pobřežím jižního Turecka nedaleko Sýrie. Damašek sestřelení letounu oficiálně potvrdil v noci na sobotu.
Mluvčí syrského ministerstva zahraničí Džihád Makdisí řekl, že sestřelení nebylo nepřátelským aktem vůči Turecku. Sýrie prý uplatnila právo zasáhnout proti "neznámému" letounu ve svém vzdušném prostoru. Syrská strana ale prý nevěděla, že jde o turecký letoun. Makdisí v televizním rozhovoru také řekl, že Sýrie "nechová vůči Turecku žádné nepřátelství. Pomáhá také hledat pohřešované piloty i trosky letounu, řekl Makdisí.
Syrská média uvedla, že syrská protiletadlová obrana zjistila v syrském vzdušném prostoru nad výsostnými vodami země neidentifikovaný objekt, kterým se pak ukázal být turecký stroj, a sestřelila jej přímým zásahem.
Možné překročení hranic? Rutina
Podle tureckého prezidenta je možné překročení hranice za vysoké rychlosti stíhacího letounu "rutina". "Když uvažujete o rychlosti těchto stíhaček, jakou letí nad mořem, je běžné, že na krátký okamžik překračují hranice," prohlásil turecký prezident.
Sýrie tvrdí, že letoun se pohyboval nízko a hluboko v prostoru nad syrskými výsostnými vodami. Podle tureckého prezidenta budou nyní vyšetřovatelé zjišťovat, zda nebyl ve skutečnosti sestřelen ještě v tureckém vzdušném prostoru.
Turecko bude bojkotovat Kypr v čele EU. Nezúčastní se žádné jeho akce - čtěte ZDE
Svět dodává Sýrii stále ničivější zbraně, tajné zásilky dostává Asad i opozice - čtěte ZDE
Osud obou tureckých pilotů zůstává neznámý a pátrají po nich síly obou zemí.
Syrský režim se i za použití armády snaží potlačit lidovou vzpouru, která vypukla loni a která podle některých pozorovatelů již přerostla v občanskou válku. Damašek čelí sílící kritice ze zahraničí, a to i od sousedního Turecka, které přijímá syrské uprchlíky.
Přitom předtím, než se situace v Sýrii zvrhla v brutální vnitřní konflikt, si byla Ankara se svým jižním sousedem poměrně blízká.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist