Síly opoziční Syrské svobodné armády se ve středu pod těžkou palbou vládních jednotek stáhly z města Haffa v provincii Latákíja obklíčeného prorežimními milicemi.

Po odchodu posledních 200 opozičních bojovníků tam zůstalo bez ochrany několik tisíc obyvatel, oznámila agentura Reuters. Do Haffy se předtím pokusil dostat tým pozorovatelů OSN, zabránil mu v tom ale rozzuřený dav házením kamení, na auta pozorovatelů se také střílelo.

Syrská vláda obvinila USA z podněcování masakrů a terorismu v Sýrii nepravdivým prezentováním událostí. USA přišly s tvrzením, že Rusko posílá syrskému prezidentu Bašáru Asadovi bojové vrtulníky, a varovaly před dramatickou eskalací syrského konfliktu.

Dodávka ruských bojových vrtulníků Asadovu režimu je "nejnovější informací", řekla americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v projevu ve washingtonském analytickém středisku Brookings Institution. USA jsou znepokojeny, protože ruské helikoptéry "konflikt (v Sýrii) dost dramaticky vyhrotí", upozornila.

Syrské ministerstvo zahraničí v prohlášení zveřejněném agenturou SANA obvinilo americkou administrativu z "překrucování informací o situaci v terénu, povzbuzování ozbrojených skupin k páchání dalších masakrů, teroristických akcí a násilností ve všech syrských regionech. Obvinilo ji také ze zjevného vměšování do syrských záležitostí veřejnou podporou ozbrojených teroristických skupin, krytím jejich zločinů a falšováním faktů o Sýrii v OSN".

Američtí činitelé se dopouštějí "mediálního podvodu ve prospěch ozbrojenců, kteří páchají vraždy a únosy a plení veřejný a soukromý majetek," prohlásil Damašek.

Povstalce podporuje Al-Káida

K boji proti Asadovi a k podpoře syrských povstalců vyzval Araby před svou smrtí muž číslo dvě teroristické sítě Al-Káida abú Jahjá Libí. Podle dnes zveřejněného skoro čtvrthodinového videozáznamu citovaného AP v něm Syřany vyzval, aby se zbavili jakýchkoli iluzí mírnosti a bojovali proti režimu a tomu, co nazval americkým spiknutím proti revoluci. Video prý vzniklo v listopadu. USA Libího zabily při náletu bezpilotního letounu začátkem měsíce.

Šéf mírových misí OSN Hervé Ladsous ve středu novinářům v New Yorku řekl, že situace v Sýrii dospěla do stadia občanské války. "Syrská vláda ztratila ve prospěch opozice velké kusy území a několik měst a chce je znovu dostat pod kontrolu," citovaly jeho vyjádření agentury.

Zástupkyně agentury OSN pro sledování situace dětí v ozbrojených konfliktech Radhika Coomaraswamyová ve středu sdělila stanici BBC, že se její spolupracovníci vrátili ze Sýrie s děsivými zprávami. Nikde prý neviděli, že by děti byly do takové míry nechráněné před konfliktem.

Podle Coomaraswamyové jsou syrské děti vystaveny takové míře utrpení, která je neobvyklá i v bojových situacích. Kritizovala ale také opoziční Syrskou svobodnou armádu, která prý používá děti v bojových oblastech, i když většinou k pomoci se zraněnými.

Povolit potraty znásilněných žen?

Boje v Sýrii neustaly ani ve středu. V Dajr az-Zauru zahynulo podle opozičních zdrojů při granátové palbě deset civilistů. Pod těžkou palbou byla také oblast v provincii Halab a rovněž město Homs.

Už týden se bojuje v západní provincii Latákíja. Ve městě Haffa se civilisté dostali do obklíčení těžkou vojenskou technikou a USA se obávají dalšího masakru. Opoziční bojovníci, kteří civilisty vyváděli z města a pomáhali jim dostat se do Turecka, se nakonec z Haffy stáhli.

Mezi saúdskoarabským duchovenstvem se nyní debatuje na téma, zda mají být povoleny potraty Syřankám znásilněným provládními milicionáři. Jako na autoritu islámu se na ně obrátily rodiny znásilněných syrských žen. K záležitosti se musí vyjádřit velký muftí Abdal Azíz Šajch, který se v nejbližší době sejde s radou nejstarších znalců islámu.

Exilová opozice vyzvala Syřany v zahraničí, aby ve středu v 15:00 SELČ přišli manifestovat před ruská velvyslanectví na znamení protestu proti politice Ruska vůči Sýrii. Podle opozice Moskva podporuje režim v Damašku a vraždění, jehož se dopouští.