Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy čelí po odchodu z funkce první žalobě. Podle tamního zákona totiž ztrácí exprezident imunitu měsíc po odchodu z úřadu. Tento termín v jeho případě vypršel v pátek.
Žalobu podal právní zástupce pozůstalých, jejichž příbuzní zahynuli při pumovém útoku v pákistánském Karáčí v roce 2002. Složitá kauza souvisí s někdejším prodejem francouzských ponorek Agosta Pákistánu.
Panuje podezření, že kontrakt byl součástí plánu na tajné financování francouzských politických stran během volební kampaně v roce 1995.
Pumový atentát z roku 2002, při němž zahynulo jedenáct Francouzů, měl být pomstou za to, že Paříž se rozhodla zastavit splácení provize za prodej. Oběťmi útoku byli většinou zaměstnanci francouzských státních loděnic DCN, kteří v Pákistánu ponorky Agosta montovali.
Právní zástupce pozůstalých žaluje Sarkozyho a jeho spolupracovníky za to, že v rozporu se zákonem údajně získali přístup k vyšetřování, a ohrozili tak jeho nezávislost.
Prezident Hollande má šanci ovládnout parlament. Francie dala hlas socialistům - čtěte ZDE
Francouzský prezident musí řešit první politickou roztržku. Mezi svými dvěma ženami - čtěte ZDE
Žaloba byla podána přesto, že prezidentský úřad loni v září popřel, že by Sarkozy do vyšetřování jakkoli zasahoval.
Podle francouzských médií hrozí Sarkozymu i další soudní pře, mimo jiné za nejasné financování jeho volební kampaně v roce 2007. Jeho předchůdce z let 1995 až 2007 Jacques Chirac byl v prosinci odsouzen k dvouletému podmínečnému trestu za zneužití veřejných prostředků.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist