Den poté, co OSN kvůli vlně násilí v Sýrii přerušila misi neozbrojených pozorovatelů, ji syrská opozice požádala, aby do země vyslala ozbrojené mírové síly.

Ve své výzvě Syrská národní rada (SNC) uvedla, že ji sobotní rozhodnutí šéfa pozorovatelské mise Roberta Mooda překvapilo.

Radu bezpečnosti OSN rovněž vyzvala k přijetí rezoluce, která donutí Damašek ukončit boje.

Přerušení mise zdůvodnil Robert Mood stoupajícím rizikem, které pozorovatelé v Sýrii podstupují. Několikrát byli v palbě a kvůli intenzivním bojům se nemohli dostat na místa, v nichž byli ohroženi civilisté.

"Násilí značně přibylo v posledních deseti dnech. To pozorovatelům ztěžuje možnost ověřovat fakta," řekl Moody.

Byť byly možnosti mise omezené, její úplné zastavení využije Damašek k dalším útokům na civilisty, domnívá se SNC.

Bývalý šéf SNC Burhán Ghaljún proto už v sobotu vyzval k vyslání modrých přileb.

"S pomocí neozbrojených pozorovatelů nelze počítat, do Sýrie je třeba poslat ozbrojené lidi, ve větším počtu a s možností bránit se proti násilí," řekl.

Očekává se, že Sýrie bude jedním z témat mexického summitu skupiny zemí G20, kde má jednat americký prezident Barack Obama se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Boje v Homsu, které si v sobotu podle opozičních zdrojů vyžádaly 69 obětí, z nichž 51 byli civilisté, pokračují také v neděli. Město obléhá armáda, začínají docházet potraviny i voda, je třeba evakuovat 1000 rodin obklíčených boji. Podle agentury Reuters je z Homsu hlášeno dalších 11 mrtvých.