OSN ústy svého vysokého představitele vůbec poprvé prohlásila, že konflikt v Sýrii dospěl do stadia občanské války. Důvodem je mimo jiné také to, že vláda Bašára Asada a opozice na sebe útočí stále účinějšími zbraněmi, v posledních dnech i vrtulníky.

"Syrská vláda ztratila ve prospěch opozice velké kusy území a několik měst a chce je znovu dostat pod kontrolu," řekl novinářům v New Yorku šéf mírových misí OSN Hervé Ladsous. "Nyní máme potvzeno, že se nepoužívají jen tanky a dělostřelectvo, ale také bojové vrtulníky."

O útocích ze vzduchu mluví i obyvatelé města Haffa, které bylo ve středu pod těžkou palbou vládních jednotek.

"Syrská armáda střílí naváděné střely z vrtulníků a raketových odpalovačů," řekl pro americký deník New York Times (NYT) obyvatel Haffy Hurán al-Hafáví.

Stále více se také zmenšuje naděje, že se Spojené státy a Rusko na mezinárodním poli dohodnou na společném postupu v řešení konfliktu. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ve středu z dodávek bojových vrtulníků pro Asadův režim obvinila právě Kreml.

Americké úřady odmítly poskytnout bližší údaje o vrtulnících s tím, že podléhají utajení, napsal deník New York Times. Zdroje z Pentagonu však listu prozradily, že se výroky šéfky americké diplomacie týkaly vrtulníků Mi-24 ruské výroby, které Sýrie vlastní, ale které ještě proti opozici nepoužila.

Není bez zajímavosti, že sami Američané tytéž vrtulníky, vyrobené státní firmou Rosoboronexport, nakupují pro afghánské bezpečnostní složky. Postěžoval si na to republikánský senátor John Cornyn. Pentagon však nákupy brání a tvrdí, že s kritikou Hillary Clintonové nejsou v rozporu.

Rusko odmítá, že by do Sýrie prodávalo útočné zbraně. "Smlouva byla podepsána před dlouhou dobou. Dodáváme jen zbraně určené k obraně, a ne k útoku. O faktickém ani právním porušení pravidel ze strany Ruska nebo Rosoboronexportu nemůže být řeč," řekl pro ruskou agenturu RIA Novosti Igor Sevastyanov z Rosoboronexportu.

Zbraně pro rebely

Nasazením vrtulníků proti opozici Asad odpověděl na stále se vylepšující taktiku a výzbroj povstalců, kteří v poslední době dostali protitankové střely z Turecka, uvedl za příslibu utajení pro NYT představitel exilové Syrské národní rady (SNC).

Tajné převozy zbraní podle něj měly finančně podporovat Saúdská Arábie a Katar poté, co se na tom dohodly se Spojenými státy.

Ankara ale popírá, že by syrským povstalcům dodávala cokoli jiného než humanitární pomoc. Washington proti zásobování rebelů zbraněmi nic nenamítá, tvrdí ale, že se na zmiňovaných předávkách nepodílel.

Asad: Američané lžou

Sýrie v reakci na středeční výroky obvinila americkou administrativu z "překrucování informací o situaci v terénu, povzbuzování ozbrojených skupin k páchání dalších masakrů, teroristických akcí a násilností ve všech syrských regionech".

Obvinila ji také ze "zjevného vměšování do syrských záležitostí veřejnou podporou ozbrojených teroristických skupin, krytím jejich zločinů a falšováním faktů o Sýrii v OSN".

Američtí činitelé se dopouštějí "mediálního podvodu ve prospěch ozbrojenců, kteří páchají vraždy a únosy a plení veřejný a soukromý majetek," prohlásil Damašek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist