Prezident Ústřední rady Židů v Německu Dieter Graumann ostře kritizoval Německý fotbalový svaz a reprezentaci za způsob, jakým před Eurem uctily památku obětí nacistického koncentračního tábora v polské Osvětimi.

Výpravu složenou pouze ze tří hráčů označil za promarněnou šanci a diskuzi, která jí předcházela, nazval "kolosálním projevem bezcitnosti a nevkusu".

"Kdyby přijelo celé národní mužstvo, oslovilo by to stovky tisíc mladých lidí, více než tisíce vzpomínkových projevů," prohlásil Graumann na jednání ústřední rady v Hamburku.

Za příklad dal německé reprezentaci národní tým Anglie, který se do Osvětimi podle něj chystá celý.

Na místo, kde nacisté za druhé světové války povraždili přes milion lidí, převážně Židů, v pátek zavítal kapitán Philipp Lahm spolu s útočníky Miroslavem Klosem a Lukasem Podolským, kteří mají polské kořeny.

Doprovázeli je funkcionáři německého svazu, trenér Joachim Löw a manažer reprezentace Oliver Bierhoff. Ten omezenou delegaci zdůvodnil tím, že z této pietní návštěvy nechtějí Němci dělat "promoakci".

Graumannova kritika částečně zastínila dnešní odjezd německé reprezentace do dějiště šampionátu. Oficiálně ji nikdo z představitelů německého svazu ani národního týmu komentovat nechtěl.

Fotbalisté nechápou

Podle serveru stern.de ale jeho slova vyvolala u fotbalových činovníků nechápavé kroucení hlavami. Graumanna prý předem informovali o podobě návštěvy, která jinak měla v německých médiích velmi pozitivní odezvu.

Byl to právě prezident židovské rady, kdo německé fotbalisty v březnu vyzval, aby u příležitosti mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině návštěvou osvětimského vyhlazovacího tábora "projevili historickou odpovědnost".

Bierhoff tehdy reagoval prohlášením, že reprezentace se tématu obětí holocaustu s hráči nějak chopí, nebylo ale rozhodnuto jak. "Může to být rozhovor u krbu nebo přednáška," řekl tehdy manažer německého výběru.

Německý výraz pro povídání u krbu zní Kamingespräch, tedy doslova rozhovor u komína. Použití tohoto termínu v souvislosti s Osvětimí kritizoval Graumann jako "kolosálně bezcitné a nevkusné".

"Vždyť v Osvětimi byli lidé, například moji prarodiče, zplynováni, spáleni a prohnáni komínem," ohradil se proti vyjádření Bierhoffa.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist