Venezuelské úřady oznámily nález asi 125 zbraní ukrytých uvnitř věznice La Planta v Caracasu, z níž byli po třítýdenním vzbouření před více než 14 dny vězni přestěhováni jinam.

Trestnice byla poté důkladně prohledána, na některé zbrojní úkryty přišli pátrači rozbitím podlah a zdí, řekla podle agentury AP ministryně pro vězeňství Iris Varelová. Kolem 40 procent rozsáhlé věznice ještě podle ní nebylo plně prozkoumáno.

Mezi objeveným arzenálem byly pistole, brokovnice, teleskopická puška, 27 výbušných zařízení a přes 64 tisíc kusů munice, upřesnila Varelová na tiskové konferenci v prázdné věznici. Jak dodala, bylo při jejím prohledávání nalezeno také šest kilogramů různých drog a stovky propašovaných mobilních telefonů.

Tři týdny trvající konfrontace, v níž proti sobě stáli ozbrojení vězni a vojáci, skončila 17. května, když úřady dosáhly dohody s vůdci vězňů a jejich souhlasu s přestěhováním do jiných věznic. Poslední z více než 1600 odsouzených vyšli z věznice další den.

Vězni se během konfliktu opevnili uvnitř věznice a vzdorovali úřadům, opakovaně mezi oběma stranami propukaly přestřelky. Zbloudilá kulka zasáhla muže bydlícího poblíž věznice, který svému zranění podlehl. Pět dalších osob - tři vězni a dva vojáci Národní gardy - bylo zraněno, řekla Varelová.

Poté, co násilnosti skončily a poslední vězni byli přemístěni, vláda už dávno přeplněnou věznici zavřela. Bylo zahájeno důkladné vyšetřování, jakou cestou se zbraně a drogy dostaly do věznice. Nikdo ale zatím nebyl zadržen a obviněn.

Vězeňské vzpoury a přeplněnost se staly velkým problémem pro vládu prezidenta Huga Cháveze. Násilí je ve venezuelských věznicích obvyklé, vězni si často obstarávají zbraně a drogy prostřednictvím zkorumpovaných strážných.

Ozbrojení vězni? Není jich většina...

Organizace monitorující podmínky ve venezuelských věznicích podle AP uvádí, že loni v těchto zařízeních zemřelo 560 osob, oproti 476 z roku 2010.

Na otázku, jestli jsou vězni ozbrojeni ve většině venezuelských trestnic, řekla: "Je to těžká situace, ale není jich většina."

Potvrdila zato nedávné zprávy ohledně toho, že jedna věznice ve státě Aragua má diskotéku a řekla, že různé jiné věznice mají bazény. Takové výhody byly podle ní povoleny ve věznicích, které zahájily provoz před deseti lety ve snaze zmírnit násilí.

Ve Venezuele je v současnosti 33 věznic. Byly vybudovány pro zhruba 12 tisíc vězňů, podle oficiálních činitelů je jich v nich ale v současnosti zhruba 47 tisíc. Vláda podle Varelové plánuje brzy začít stavět osm nových věznic, které mají být dokončeny příští rok.