Spojené státy nepovedou nějakou vojenskou akci v Sýrii bez zaštítění ze strany Rady bezpečnosti OSN, což se zatím zdá nepravděpodobné kvůli odporu Ruska.

Řekl to při čtvrtečním letu do Asie americký ministr obrany Leon Panetta, kterého v pátek citovaly agentury AP a Reuters.

Šéf Pentagonu se vyjádřil poté, co velvyslankyně Spojených států při OSN Susan Riceová usoudila, že nějaká forma vojenské intervence v Sýrii zůstává asi jedinou možností, protože podle ní již selhalo diplomatické úsilí k odchodu syrského prezidenta Bašára Asada.

Panetta ujistil, že armáda USA je připravena na jakoukoli případnou akci proti Sýrii, ale že Washington se stále zaměřuje na ještě agresivnější mezinárodní tlak proti Damašku. Zdůraznil potřebu společného postupu mezinárodního společenství.

Varoval, že čím déle se současná situace bude protahovat, tím bude těžší stabilizovat Sýrii, protože se do vývoje bude zapojovat stále více zemí jako Írán. Potvrdil, že cílem Spojených států zůstává odchod Asada z čela země.

Související