Ve středosyrském městě Hamá, které je centrem odporu proti vládě autoritativního prezidenta Bašára Asada, se v neděli tvrdě bojuje. Podle agentury AFP o tom informovali aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (OSDH). Řada zemí mezitím dala najevo své zděšení nad krveprolití v Húlá, Damašek odpovědnost za tento masakr odmítá.

Řada zemí mezitím dala najevo své zděšení nad pátečním útokem ve městě Húlá, při němž zahynulo 90 lidí, z toho třetina dětí mladších deseti let.

Ve městě Hamá se z několika čtvrtí v neděli ozývala střelba ze strany provládních sil, uvedla OSDH. V noci prý armáda bombardovala povstalecké město Rastan ležící asi 30 kilometrů severně od Homsu, boje a násilí jsou hlášeny i z jiných částí Sýrie.

Kvůli pátečnímu masakru ve městě Húlá, z něhož Sýrie obviňuje "ozbrojené teroristické gangy", žádá Británie mimořádnou schůzku Rady bezpečnosti OSN, která by celý útok vyšetřila. Oznámil to britský ministr zahraničí William Hague.

Podle OSN při pátečních útocích zahynulo nejméně 90 lidí, z toho 32 dětí, kterým nebylo více než 10 let. Podle syrských aktivistů některé oběti nezemřely na následky bombardování, ale popravila je speciální syrská milice.

Syrské úřady v neděli popřely, že by za páteční masakr nesly odpovědnost. "Byly zastřeleny děti, ženy a staří lidé. To syrská armáda nedělá," tvrdí mluvčí ministerstva zahraničí. Podle něho mají vraždění na svědomí "teroristé" a došlo k němu prý po boji mezi povstalci a silami věrnými Asadovi. Mluvčí prohlásil, že masakr bude vyšetřovat zvláštní komise.

USA mluví o zvěrstvu

Šok nad pátečním armádním útokem vyjádřila shodně Evropská unie, Liga arabských států, Francie, Británie i Německo.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová hovoří o "zvěrstvech" a v sobotním prohlášení Damašku vzkázala, že USA vystupňují tlak na Asada a jeho "kumpány", kteří musejí odejít. "Mezinárodní společenství musí mluvit jedním hlasem a požadovat konec krveprolití," uvedla v neděli ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová.

Damašek v dubnu slíbil, že bude dodržovat šestibodový mírový plán, který dojednal zvláštní zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Kofi Annan. Jeho součástí je příměří a stažení těžkých zbraní z měst.

Opoziční Syrská svobodná armáda, kterou tvoří především dezertéři, v sobotu varovala, že od Annanova plánu odstoupí, pokud Rada bezpečnosti OSN nezajistí v Sýrii ochranu civilistů. Emisar světové organizace a LAS je v Damašku znovu očekáván v pondělí.

V zemi je 260 pozorovatelů OSN

Násilnosti v Sýrii pokračují i přesto, že v zemi v rámci dodržování mírového plánu působí 260 pozorovatelů OSN. Vedoucí syrské pozorovací mise Robert Mood označil páteční masakr za "brutální tragédii". Po sobotní návštěvě města Húlá potvrdil, že armáda při útoku použila "menší zbraně, kulomety, děla i tanky."

Podle korespondenta BBC News jsou místní obyvatelé kvůli neschopnosti OSN zabránit útokům velmi rozzuření. "V noci jsme volali sedmi z nich. Řekli jsme jim, že nás tu v Húlá maskarují žoldáci tohoto režimu, a oni prostě odmítli přijet a zastavit to," popsal BBC Abu Emad.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist