Nevidomý čínský disident Čchen Kuang-čcheng poprvé promluvil na veřejnosti od svého nedávného příjezdu do Spojených států. Na setkání, které v New Yorku uspořádala Rada pro zahraniční vztahy, upozornil na represe čínských úřadů vůči jeho rodině.
Zároveň ale podotkl, že věří ve změnu poměrů ve své vlasti, byť ji podle něj nelze očekávat přes noc. "Horou nelze pohnout za jeden týden," podotkl. Všechno podle něj záleží na samotných Číňanech.
Pokud se prý nebudou starat o to, jak vypadá jejich společnost, nikdo jiný to za ně neudělá. Čchen je ale v tomto ohledu optimistický. Lidé v Číně podle něj mají stále více informací a pro vládní činitele je stále těžší tajit nelegální aktivity.
Příkladem nezákonností v současné Číně je podle něj tlak, který lokální úřady v jeho domovské provincii Šan-tung vyvinuly proti jeho rodině po jeho odjezdu do USA. Čínský disident si vycestování ze země vynutil, když z domácího vězení unikl na americkou ambasádu v Pekingu.
Čínské úřady nakonec po několika týdnech diplomatického napětí souhlasily s disidentovým přesunem do Spojených států, kde Čchen chce studovat právo.
Místní úřady se ale nyní podle disidenta mstí jeho rodině. Do domu jeho příbuzných prý vnikli příslušníci bezpečnostních složek a zbili jeho bratra a synovce. Synovci podle Čchena nezbylo než se bránit nožem, a nyní tak ve vězení čelí obvinění z pokusu o zabití. Tlak prý čínské úřady vyvíjejí i na další členy rodiny.
Triumf slepého disidenta: Čína mu umožní zažádat o studium v zahraničí - čtěte ZDE
Čína a USA jednají o azylu pro slepého disidenta. Utekl v noci, přes stráže i zeď - čtěte ZDE
Čchen na setkání odpovídal na otázky přítomných. Mluvil čínsky, jeho odpovědi překládala tlumočnice. Disident uvedl, že má v plánu se učit anglicky a že na tom hodlá tvrdě pracovat. V nejbližší době si ale chce odpočinout. V posledních sedmi letech k tomu neměl příležitost.
Čtyřicetiletý právník-samouk Čchen v Číně brojil proti nuceným potratům a sterilizaci v souvislosti s čínskou politikou jednoho dítěte a nesouhlasil ani s vyvlastňováním majetků bez adekvátní náhrady. Za to byl v roce 2006 odsouzen do vězení, kde strávil čtyři roky. Poté byl převezen do domácího vězení.
Americký azyl
Navzdory své slepotě v dubnu utekl do Pekingu a 28. dubna bylo oznámeno, že je na americkém velvyslanectví. Odtud byl později převezen do nemocnice, kde pobýval od 2. května. O dva dny později se obrátil telefonicky na americký Kongres se žádostí o pomoc s vycestováním do USA.
Citlivý případ se řešil v době, kdy do Pekingu směřovala ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová. Nakonec získal povolení vycestovat ze země. Do USA dorazil předminulou neděli.
Čchen na setkání v newyorském sídle Rady pro zahraniční vztahy také krátce mluvil o okolnostech svého útěku na ambasádu. Vůbec prý nevěděl, že se zrovna do Číny chystá Clintonová, protože byl úplně odříznutý od dění v okolním světě. Podle něj šlo o shodu náhod. Poznamenal ale, že vzhledem k americké podpoře demokracii věřil, že ho lidé z ambasády USA ani americká vláda nenechají na holičkách.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist