Slepý čínský disident Čchen Kuang-čcheng, jemuž se podařilo utéct z domácího vězení, ve středu opustil velvyslanectví USA v Pekingu, kde se šest dní skrýval.
Oficiální tisková agentura Nová Čína uvedla, že odešel z velvyslanectví "z vlastní vůle". Nicméně jedna jeho známá agentuře AP řekla, že s tím, že v Číně zůstane, souhlasil ze strachu o svou rodinu.
Čchen Kuang-čcheng opustil americké velvyslanectví v Pekingu krátce poté, co do Číny přiletěla americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová na dvoudenní strategické rozhovory, které ale už předem poznamenala kauza slepého disidenta.
Ještě před cestou do Pekingu Clintonová potvrdila, že s čínskými představiteli hodlá mluvit mimo jiné i o dodržování lidských práv. "Konstruktivní vztahy zahrnují také velmi otevřené rozhovory o těch oblastech, v nichž se neshodneme, včetně lidských práv," uvedla Clintonová.
Čína Čchenův případ odsoudila jako vměšování USA do svých vnitřních záležitostí a vyzvala Washington, aby se za poskytnutí útočiště disidentovi na svém velvyslanectví omluvil.
Čchen je nyní v jedné z pekingských nemocnic i se svou ženou a dětmi. Podle agentury AP doprovodil Čchena do nemocnice americký velvyslanec.
Čchen poté prostřednictvím svého právního zástupce Li Ťin-sunga vzkázal, že "je volný a dostal jasné záruky". Podle obhájce mu šlo především o zajištění bezpečnosti své i své rodiny.
Jedna Čchenova známá z kruhů aktivistů agentuře AP řekla, že disident s tím, že v Číně zůstane a že bude moci jít studovat práva, souhlasil jedině proto, aby chránil svoji rodinu. Tento právní samouk prý dostal výhrůžky, že pokud nepřistoupí na tuto dohodu, bude jeho manželka ubita k smrti. Aktivistka ale neřekla, kdo disidentovi vyhrožoval.
Čína a USA jednají o azylu pro slepého disidenta. Utekl v noci, přes stráže i zeď - čtěte ZDE
Čína za minulý rok popravila víc lidí než zbytek světa. USA jsou na pátém místě - čtěte ZDE
Čtyřicetiletý Čchen proslul bojem za práva obětí čínské politiky jednoho dítěte v jedné rodině, jejíž součástí jsou kupříkladu nucené potraty a sterilizace, a také podporou občanů, jimž čínské úřady bez adekvátní náhrady zabavily jejich pozemky.
Slepý aktivista strávil posledních 20 měsíců v domácím vězení. Předtím si odpykával čtyřletý trest ve vězeňské cele, z níž byl propuštěn v září 2010.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist