Na pozadí explozí, bojů a zpráv o dalších mrtvých volí Syřané nový parlament. Hlasují podle agenturních zpráv jen režimu věrní občané, zatímco opozice volby bojkotuje.
V některých čtvrtích Damašku byly zástupy před volebními místnostmi téměř stejně početné jako při dřívějších volbách, konstatovala agentura DPA.
Voliči loajální režimu prezidenta Bašára Asada, jehož svržení je hlavním požadavkem domácí i exilové opozice, tam vhazovali lístky do velkých plastových uren.
Ve stejnou chvíli vládní vojáci podle zpráv opozičních aktivistů zastřelili v provinciích Hasaká, Dajr az-Zaur, Homs a v okolí Damašku dalších deset lidí. Mrtví z volebního dne tak dále zvýší počet obětí déle než rok trvajících nepokojů a režimních represí, který je podle údajů OSN odhadován na nejméně 9 tisíc osob.
Z dalších povstaleckých bašt Dará, Hamá, Latákíja a okolí Damašku byly hlášeny také exploze. Syrská opozice označuje dnešní volby za "absurdní frašku" a bojkotuje je.
"Miliony Syřanů se už před více než rokem zapřisáhly svrhnout vražedný režim prezidenta Asada, který utápí zemi v krvi. S opovržením proto reagují na výzvy k obnově legitimity tohoto režimu prostřednictvím absurdních voleb," citovala agentura AFP z prohlášení hlavní opoziční koalice Syrská národní rada (SNC).
"Ten, kdo utápí Sýrii v krvi, přinutil k exodu dva miliony Syřanů a dává střílet do syrského lidu, nemá žádnou legitimitu měnit ústavu, vyhlašovat volební zákon ani vypisovat volby," stojí dál v prohlášení SNC.
"Syřané znají cestu: chtějí svržení režimu tyranie a poroby. Chtějí odhlasovat novou demokratickou ústavu, jež jim poskytne rovnoprávnost a nastolí demokratické instituce zaručující lidem svobodu a důstojnost."
SNC nakonec vyzývá Syřany, aby "stávkou a manifestacemi vyjádřili své odmítnutí této komedie, která znamená pohrdání tisíci mrtvých".
Na absurdnost konání voleb za dané situace poukazují i aktivisté a občané. Režimní kritik Faís Sará, jehož oba dospělí synové byli minulý týden zatčeni, v televizi Al-Arabíja řekl: "Jak je vůbec možné konat za dané situace volby?"
Vylidněné ulice a zavřené obchody
Jiný aktivista Musáb Alhamádí řekl agentuře AP prostřednictvím služby Skype z města Hamá, že "tvář režimu se nezmění. Režim je jako hodně stará žena, která se snaží nanést si makeup."
Obyvatelé města Hamá, které je baštou rebelů, podle Alhamádího vyslyšeli výzvu SNC k protestní generální stávce. Ulice ve městě jsou prý vylidněné, obchody zavřené. I z jiných míst hlásí aktivisté stávky, někde prý lidé rozvěsili na svých domech portréty osob zabitých během konfliktu s nápisy, že tito "mučedníci" jsou jedinými vhodnými kandidáty.
"Ve městě Idlib a jeho provincii nejsou žádné známky konání voleb," řekl AFP aktivista Nuraddín Abdú.
Není jasné, jestli se hlasování koná ve všech částech země, zvláště pak v oblastech těžce poškozených palbou vládních jednotek a jejich boji s rebely, poznamenala agentura AP.
Vláda v Damašku, proti níž opozice protestuje více než rok, volby vypsala bez konzultace s oponenty. Většina analytiků se shoduje v tom, že hlasování nebude moci být bráno vážně, protože půjde o formalitu bez skutečného vlivu na rozložení sil v zemi.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist