Syrská armáda pokračuje v útocích na opozici ve městě Homs. V zemi ve středu zemřeli nejméně čtyři civilisté a deset vojáků. Palba propukla v Irbínu u Damašku, když tam právě byli pozorovatelé OSN, kteří mají dohlížet na příměří platné od minulého čtvrtka.
Sýrie začíná tvrdě pociťovat dopady západních a arabských sankcí uvalených na svou centrální banku a ropné exporty, a pokouší se proto údajně prodávat zlaté rezervy, a to za velmi nízké ceny. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dva diplomatické zdroje.
Podle jednoho z nich se Damašek snaží zbavovat všeho, čeho může, aby sehnal hotové peníze. Dva obchodníci se zlatem ze Spojených arabských emirátů agentuře Reuters řekli, že syrská vláda nabízí zlato za sníženou cenu, zhruba o 15 procent pod tržní cenou.
Damašek údajně prodává malé objemy zlata kolem 20 až 30 kilogramů, které je snazší dodávat. Nabídky prý umísťuje na soukromých účtech zřizovaných na bezplatných e-mailových serverech.
Podle odhadů Světové rady pro zlato (WGC) z letošního února má Sýrie kolem 25,8 metrické tuny zlata. Podle středečních cen mají celkové zlaté rezervy Sýrie hodnotu zhruba 1,36 miliardy dolarů. Sýrie od května 2011 nezveřejnila hospodářské statistiky, což znemožňuje ověřit výši jejích zlatých a devizových rezerv.
Syrská armáda dobyla další povstalecké město. A podél cest k hranicím rozmisťuje miny - čtěte ZDE
Státům, včetně Ruska a Číny, došla trpělivost. OSN posílá do Sýrie své pozorovatele - čtěte ZDE
Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim v Pekingu prohlásil, že vláda je připravena dodržet podmínky mírového plánu Kofiho Annana. Damašek je ale kritizován za to, že ignoruje bod, podle něhož měl do 10. dubna stáhnout vojáky i vojenskou techniku z obydlených míst.
Opozice a mnohé západní země to považují za nedodržení plánu. V mnoha oblastech se stále bojuje a od čtvrtka zemřela stovka lidí.
Syrská opozice upozornila, že státy, které se na nedávné konferenci v Istanbulu zavázaly k finanční podpoře, zatím žádné peníze neposlaly. Mají z nich být placeni bojovníci, kteří stojí se zbraní v ruce proti syrské armádě. Damašek a také Moskva to považují za vyzbrojování a tvrdí, že to ohrozí dohodu o příměří.
Porušené příměří
Ruský ministr zahraniční Sergej Lavrov obvinil opozici, že násilnosti záměrně provokuje, protože si nepřeje úspěch Annanova plánu. Opoziční Syrská národní rada (SNC) naopak tvrdí, že příměří zjevně porušuje armáda. Chce, aby se pozorovatelé podívali co nejdříve do Idlíbu a Homsu.
V tureckém Iskenderunu zadrželi loď německého majitele plující pod vlajkou Antiguy a Barbudy a prohledávají nyní její palubu, protože panuje podezření, že jsou na ní zbraně určené Sýrii.
Atlantic Cruiser byl už minulý týden zadržen ve Středozemním moři, když syrští dezertéři jejího majitele upozornili na to, že plavidlo přepravuje zbraně.
Pozorovatelé v úterý jednali na ministerstvu zahraničí.
Jeho mluvčí dnes řekl, že se podařilo z 90 procent dojednat prováděcí protokol o pozorovatelské misi. Hlavní podmínkou OSN je volný pohyb pozorovatelů. O misi panuje ale mnoho nejistoty, v Irbínu dnes například začala palba ve chvíli, když tam byl tým OSN.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun má dnes Radu bezpečnosti OSN požádat o rozšíření pozorovatelského týmu na zamýšlených 250 členů. Chce požádat země Evropské unie o poskytnutí vrtulníků. Mualim prohlásil, že vrtulníky k evakuaci raněných týmu dodá syrská armáda.
Asada drží u moci ti nejbohatší Syřané a jeho věrná armáda, říká syrská novinářka - čtěte ZDE
Nesmrtelný Asad, nebo vojenská intervence Západu? Sedm variant, jak to v Sýrii dopadne - čtěte ZDE
Jeden z diplomatů OSN řekl, že pozorovatelská mise je kvůli pokračujícím bojům ohrožena. Pokud syrská vláda do konce týdne nepovolí pozorovatelům pohybovat se volně, nebude podle tohoto zdroje rada moci schválit vyslání celého týmu.
Státní televize vysílala záběry prezidentského páru na návštěvě zásobovacího střediska v Homsu, kde Bašára a Asmu Asadovy vítal nadšený dav. Manželky velvyslanců Německa a Británie při OSN zveřejnily video, v němž žádají Asmu Asadovou, aby přestala přihlížet masakrům a zastavila řádění manžela i jeho stoupenců.
Konflikt přerůstá i do nepolitických sfér. Britská vláda například upozornila šéfa syrského olympijského výboru, že ho kvůli blízkým vztahům s Bašárem Asadem nepustí na olympiádu do Londýna.
Libanonský list Al-Achbár začne pravidelně zveřejňovat materiály, jež se provládním hackerům podařilo ukrást z e-mailové schránky vůdce SNC Burhána Ghaljúna. Je to elektronická odveta za nedávný únik informací z elektronické pošty Asmy Asadové. Ghaljúnova korespondence má objasnit, jaké vztahy SNC pěstuje v zahraničí a jak se financuje.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist