Saúdská Arábie slíbila poskytnout 3,25 miliardy dolarů (65,3 miliardy korun) na pomoc násilím sužovanému Jemenu. Příslib zazněl na středeční mezinárodní dárcovské konferenci ve prospěch Jemenu, o které informovala agentura Reuters.

Rijád se obává, že Jemen se kvůli pokračujícímu chaosu změní v základnu teroristické sítě Al-Káida. Před dvěma dny při sebevražedném útoku v jemenské metropoli Saná zemřelo více než 90 jemenských vojáků. K atentátu se přihlásila Al-Káida.

Saúdský korunní princ Abdal Azíz Saúd ibn Najíf podle Reuters řekl, že nové peníze Rijádu půjdou na podporu dohodnutých rozvojových projektů. Podrobnosti ke způsobu jejich vyplacení ale prý nesdělil.

Představitelé západních zemí, států Perského zálivu a mezinárodních organizací včetně Světové banky a Mezinárodního měnového fondu na konferenci Přátel Jemenu jednají o politickém vývoji v Jemenu po únorovém odchodu dlouholetého jemenského prezidenta Alího Abdalláha Sáliha.

Dárcovská konference by měla zajistit další podporu Jemenu, kde 40 procent obyvatel žije za méně než dva dolary denně a kde pokračuje ofenziva vládních sil proti radikálům z Al-Káidy. Podle středečního prohlášení jemenského činitele bylo v bojích v jihojemenské provincii Abján zabito 22 podezřelých členů Al-Káidy a sedm vojáků.

Jemenský ministr pro plánovaní dárcovským zemím řekl, že Saná v úvodu potřebuje 2,17 miliardy dolarů na pomoc se stabilizací země, pro boj s radikály a s humanitární krizí. Dalších 5,8 miliardy žádá v rámci budoucí pomoci na rozvoj ekonomiky a infrastruktury. Do roku 2014 přitom prý potřebuje 3,7 miliardy z této částky.

Skupina Přátel Jemenu jednala poprvé v roce 2006. Podle únorového prohlášení Jemenu země z tehdy přislíbené pomoci dosud nedostala asi tři miliardy dolarů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist