Súdánské bombardéry v pondělí opět zaútočily na město Bentiu v Jižním Súdánu nedaleko sporné hranice mezi oběma zeměmi. V oblasti se ozývaly silné exploze a bomby dopadly na tržiště a na strategický most. Podle agentury AFP si nálet vyžádal nejméně jeden život.

Nový úder přišel den poté, co Jižní Súdán oznámil, že jeho jednotky dokončily stahování ze sporné ropné súdánské oblasti Heglig, kterou dříve tento měsíc obsadily. Obě strany tvrdí, že protivník přišel v nedávných bojích o stovky vojáků.

Jižní Súdán v neděli oznámil, že desetidenní boje o Heglig si vyžádaly 19 mrtvých mezi jihosúdánskými vojáky a 240 mezi súdánskými. Velitel súdánských sil v pondělí AFP pro změnu řekl, že mrtvých je přibližně 1200 příslušníků jihosúdánských sil. V neděli Chartúm hovořil o asi 400 vojenských obětech na druhé straně.

Súdánské úřady nedovolily zástupcům zahraničního tisku oblast navštívit a tvrzení žádné ze stran nelze ověřit. Fotoreportér AFP mohl pouze spočítat, že do chartúmské nemocnice byla přivezena asi stovka zraněných súdánských vojáků.

Ropnou oblast na súdánském území kolem města Heglig jihosúdánské jednotky obsadily 10. dubna. Tvrdily, že na ni mají nárok. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun však označil jihosúdánský krok za nelegální.

Cíl pondělního útoku, metropole jihosúdánského státu Jednota asi 60 kilometrů od hranice se Súdánem, se terčem bombardování súdánských sil stala v rámci nejnovějších bojů několikrát.

Následky súdánského bombardování ve městě BentiuVýsledky súdánského bombardování v Bentiu

Podle předběžné bilance přišlo v pondělí v Bentiu o život jedno dítě a další tři civilisté byli zraněni. Zástupce ředitele jihosúdánských zpravodajských služeb útok v souvislosti s napětím mezi oběma zeměmi označil za "vážnou eskalaci" a za provokaci.

Jižní Súdán se od Súdánu oddělil loni v červenci na základě referenda, v němž se obyvatelé převážně křesťanského jihu vyslovili pro nezávislost na muslimském severu.

Oba noví sousedé se však nedokázali dohodnout na přesném vymezení hranice ani na rozdělení zisku z ropy, která je základním zdrojem příjmů pro jejich hospodářství.

Související