Tvrdé střety mezi členy bezpečnostních sil a povstalci propukly v pátek v súdánském státu Modrý Nil při hranici s Etiopií. Podle korespondenta televize BBC jde v tomto státu o první velkou eskalaci násilí od roku 2005, kdy skončila krvavá občanská válka mezi severem a jihem Súdánu. Súdánský prezident ve státu Modrý Nil vyhlásil výjimečný stav.

Povstalecká Súdánská lidová osvobozenecká armádu (SPLA) podle agentury AP těžkými zbraněmi zaútočila na policii a vojáky a vyvolala násilné střety. Prezident Umar Bašír pak vyhlásil výjimečný stav a několik hodin po útoku sesadil guvernéra státu.

Súdánská ministryně informací před útokem informovala, že súdánské síly mají oblast pod kontrolou. V prohlášení, které přinesla súdánská tisková agentura, uvedla, povstalci ignorují příměří, které prezident Bašír vyhlásil. Nově vzniklý stát Jižní Súdán, který v červenci vyhlásil na Súdánu nezávislost, obvinila z podpory rebelů.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyjádřil nad eskalací násilí znepokojení a vyzval znepřátelené strany k ukončení bojů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist