Jižní Súdán plánuje během několika příštích let přesunout hlavní město do středu země. O přesunu z Juby na jihu do severněji položeného ale menšího města Ramciel informoval server CNN s odvoláním na jihosúdánskou vládu.

Podle analytiků bude stěhování metropole nákladnou záležitostí i vzhledem k téměř chybějícím pozemním komunikacím.

Přesun hlavního města, který by měl proběhnout za pět až osm let, podle vlády zajistí větší prostor pro expanzi. Město bude vystavěno ve státě Jezera a ležet má přímo na západním břehu řeky Bílý Nil.

Jak uvedl ministr informací Barnaba Marial Benjamin, nové místo, kde se nenacházejí v současnosti žádné pevné budovy, leží asi 100 kilometrů severně od Juby. "V Jubě není žádná odpovídající plocha. Místa, která by byla k dispozici jsou příliš malá. Jediná oblast, kde by mohla sídlit v Jubě vláda, je určena pro pohyb zvířat," prohlásil.

Juba je městem s děravými a blátivými silnicemi, nicméně místní úřady se snaží zajistit jejich vyasfaltování, doplnit osvětlení napájené solární energií a dokonce silnice osadit květinami, napsala agentura Reuters.

Podle Benjamina se již přihlásilo několik firem, včetně jedné jihokorejské, s návrhy na vybudování nové metropole, doposud však nebyl žádný vybrán k realizaci. Celkové náklady zatím nejsou známy.

Prioritou jsou silnice do okolních zemí

Jižní Súdán se oddělil v červenci od původně největší africké země Súdánu, poté co o vyhlášení nezávislosti rozhodli jeho obyvatelé v lednovém referendu. Více než 20 let trvající válka mezi severem a jihem Súdánu zanechala nově vzniklou zemi s poškozenými silnicemi, nedostatečnými dodávkami energií a omezenou infrastrukturou.

Plán má však i své odpůrce, podle kterých potřebuje Jižní Súdán spíš budovat silnice k okolním zemím. "Ležíme ve vnitrozemí, potřebujeme silnice a spojení do Ugandy, Keni a Etiopie. To jsou priority," soudí Sampson Wassara, profesor na univerzitě v Jubě.

Rozsáhlá súdánská bažina, která je jedním z největších mokřadů na světě, se rozkládá na více než 15 procentech země, která je po letech války extrémně zaostalá. Dle většiny odhadů má území o velikosti srovnatelné asi s dvojnásobkem rozlohy Polska (rozloha Jižního Súdánu je 619.745 kilometrů čtverečních) jen 100 kilometrů zpevněných cest.

Související