Norská veřejnost je unavena "mediálním cirkusem" kolem atentátníka Anderse Breivika, který loni v červenci zabil v oblasti metropole Osla 77 lidí.

V pondělí stane tento norský pravicový extremista před soudem a Norové budou znovu prožívat hrůzu a utrpení dne, který změnil poválečné dějiny jejich země.

Breivik bude u soudu usilovat o zproštění obžaloby. Chce se hájit tím, že svých 69 obětí na ostrově Utøya zabil v sebeobraně. Řekl to norským médiím jeho obhájce Geir Lippestad.

Své si odnáší nejen pozůstalí obětí, ale i Breivikova rodina. Když se o útocích dozvěděl jeho otec Jens Breivik, chtěl spáchat sebevraždu."Byl jsem tak v šoku, že jsem nevěděl co dělat. Byla to šílená chvíle, nedokázal jsem se s tím vyrovnat. Všechny mé plány na klidné stáří jsou pryč," řekl zpravodajskému serveru The Telegraph.

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění publikovaného deníkem Aftenposten má 68 procent Norů dost zpráv o Breivikových teroristických útocích. Pouze 28 procent respondentů konstatovalo, že mediální krytí událostí z 22. července 2011 je odpovídající. A překvapivě je i plných 46 procent z 637 dotázaných norských novinářů přesvědčeno, že mediální kampaň je v Breivikově případě přehnaná.

Lidé znechuceně vypínají televizi

"Jakmile zaslechnu jeho jméno, vypínám televizi. Už to nezvládám," říká 70letá důchodkyně Inger Lise Johannessenová, když si v jedné z kaváren v Oslo vychutnává šálek kávy po návratu z dovolené v Paříži a Antverpách.

"Bylo moc příjemné pobýt v cizině a uniknout všem těm zprávám o Breivikovi. Je mi moc líto pozůstalých a přeživších," dodává.

Profesor Frank Aarebrot z univerzity v Bergenu, který se na průzkumu podílel, únavu norské veřejnosti tímto bolestným tématem chápe, ale upozorňuje, že média nesmějí v informování polevit. "Je to jako vyčerpání z války. Veřejnost je unavená válkou a chce číst již o něčem jiném, to však neznamená, že by média měla přestat o válečném dění informovat," vysvětluje.

Server chce filtrovat zprávy o masakru

Jeden z hlavních norských deníků Dagbladet se alespoň rozhodl zavést na svých webových stránkách filtr, který umožní odstranit z internetového vydání listu všechny zprávy vztahující se k 22. červenci.

Podle norského tisku se na soud do Velikonoc akreditovalo na 800 novinářů z 224 redakcí z celého světa, z nichž 131 bylo zahraničních.

V nově vybudované soudní síni 250 v budově soudu bude v první dny rezervováno pro žurnalisty kolem stovky ze 190 míst. V budově soudu bude navíc zřízeno tiskové středisko a další bude k dispozici v nedalekém hotelu Bristol.

Oslo v hledáčku světa

Na místě budou největší západní tiskové agentury Reuters, AP, AFP, DPA, televize CNN, BBC a Sky News a americké listy jako The New York Times, Wall Street Journal či Christian Science Monitor, ale také kupříkladu reportéři druhého největšího japonského deníku Asahi šimbun a agentury Kjódó nebo čínská tisková agentura Nová Čína, televize CCTV a Lidový deník, který je hlavním listem čínské komunistické strany.

Chybět nebude ani arabský televizní kanál Al-Džazíra a hojně jsou zastoupeny evropské země, včetně Česka a Slovenska, píše norský tisk.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist