Norská veřejnost je unavena "mediálním cirkusem" kolem atentátníka Anderse Breivika, který loni v červenci zabil v oblasti metropole Osla 77 lidí.
V pondělí stane tento norský pravicový extremista před soudem a Norové budou znovu prožívat hrůzu a utrpení dne, který změnil poválečné dějiny jejich země.
Breivik bude u soudu usilovat o zproštění obžaloby. Chce se hájit tím, že svých 69 obětí na ostrově Utøya zabil v sebeobraně. Řekl to norským médiím jeho obhájce Geir Lippestad.
Své si odnáší nejen pozůstalí obětí, ale i Breivikova rodina. Když se o útocích dozvěděl jeho otec Jens Breivik, chtěl spáchat sebevraždu."Byl jsem tak v šoku, že jsem nevěděl co dělat. Byla to šílená chvíle, nedokázal jsem se s tím vyrovnat. Všechny mé plány na klidné stáří jsou pryč," řekl zpravodajskému serveru The Telegraph.
Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění publikovaného deníkem Aftenposten má 68 procent Norů dost zpráv o Breivikových teroristických útocích. Pouze 28 procent respondentů konstatovalo, že mediální krytí událostí z 22. července 2011 je odpovídající. A překvapivě je i plných 46 procent z 637 dotázaných norských novinářů přesvědčeno, že mediální kampaň je v Breivikově případě přehnaná.
Lidé znechuceně vypínají televizi
"Jakmile zaslechnu jeho jméno, vypínám televizi. Už to nezvládám," říká 70letá důchodkyně Inger Lise Johannessenová, když si v jedné z kaváren v Oslo vychutnává šálek kávy po návratu z dovolené v Paříži a Antverpách.
"Bylo moc příjemné pobýt v cizině a uniknout všem těm zprávám o Breivikovi. Je mi moc líto pozůstalých a přeživších," dodává.
Profesor Frank Aarebrot z univerzity v Bergenu, který se na průzkumu podílel, únavu norské veřejnosti tímto bolestným tématem chápe, ale upozorňuje, že média nesmějí v informování polevit. "Je to jako vyčerpání z války. Veřejnost je unavená válkou a chce číst již o něčem jiném, to však neznamená, že by média měla přestat o válečném dění informovat," vysvětluje.
Server chce filtrovat zprávy o masakru
Jeden z hlavních norských deníků Dagbladet se alespoň rozhodl zavést na svých webových stránkách filtr, který umožní odstranit z internetového vydání listu všechny zprávy vztahující se k 22. červenci.
Podle norského tisku se na soud do Velikonoc akreditovalo na 800 novinářů z 224 redakcí z celého světa, z nichž 131 bylo zahraničních.
Otevření prodejny Brevik vzbudilo v Německu poprask. Úřady ji chtějí okamžitě zavřít - čtěte ZDE
Prokuratura obvinila Breivika z terorismu. Hrozí mu 21 let vězení - čtěte ZDE
V nově vybudované soudní síni 250 v budově soudu bude v první dny rezervováno pro žurnalisty kolem stovky ze 190 míst. V budově soudu bude navíc zřízeno tiskové středisko a další bude k dispozici v nedalekém hotelu Bristol.
Oslo v hledáčku světa
Na místě budou největší západní tiskové agentury Reuters, AP, AFP, DPA, televize CNN, BBC a Sky News a americké listy jako The New York Times, Wall Street Journal či Christian Science Monitor, ale také kupříkladu reportéři druhého největšího japonského deníku Asahi šimbun a agentury Kjódó nebo čínská tisková agentura Nová Čína, televize CCTV a Lidový deník, který je hlavním listem čínské komunistické strany.
Chybět nebude ani arabský televizní kanál Al-Džazíra a hojně jsou zastoupeny evropské země, včetně Česka a Slovenska, píše norský tisk.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist