Zhruba čtyři měsíce před útoky norského pravicového radikála Anderse Behringa Breivika, který 22. července 2011 zabil při pumovém atentátu a následné střelbě 77 lidí, obdržela norská vláda výhrůžný telefonát.

Volající v něm hovořil o jistém manifestu a o chystané palbě do členů mládežnického křídla sociálních demokratů. Varování ale nebylo předáno policii. V pátek o tom informovala norská rozhlasová a televizní stanice NRK.

Norský deník Aftenposten v pátek napsal ještě o dalším telefonátu z přelomu května a června roku 2010, v němž se Breivik - vystupující pod svým jménem jako novinář - obrátil na ministerstvo státní správy a reformy, které má na starosti mimo jiné finanční podporu norských politických uskupení, a žádal seznamy členů mládežnických stran.

Jeho přání ale úřad nevyhověl. Podobné seznamy totiž ani nemá k dispozici, disponuje pouze údaji o počtu členů mládežnických odboček.

Také muž, který volal v březnu letošního roku do ústředny ve vládním komplexu, mohl být Breivik.

Volající mluvil prý stejně jako zmíněný terorista dialektem regionu Östlandet. Naznačil existenci "manifestu", který Breivik v rozsahu 1 500 stran skutečně těsně před atentáty zveřejnil a v němž popsal své protiislámské názory.

Volající dokonce předpovídal masakr mladých sociálních demokratů, k němuž 22. července doopravdy došlo na jejich letním táboře na ostrově Utöya; Breivik zde postřílel 69 osob. Muž pak rovněž spílal vládě, premiérovi Jensi Stoltenbergovi a někdejší ministerské předsedkyni Gro Harlem Brundtlandové.

"Telefonát jsme nepovažovali za konkrétní hrozbu"

Operátorka sedící v březnu v budově, kterou 22. července silně poničil výbuch bomby nastražené v automobilu u vládních úřadů v centru norské metropole, považovala hovor za tak neobvyklý a znepokojující, že o něm písemně informovala své nadřízené.

Ve svém vzkazu uvedla jméno volajícího, jeho telefonní číslo, povahu hrozby a datum. K policii se ale varování nedostalo.

"Telefonát jsme nepovažovali za konkrétní hrozbu, ale spíš za zmatenou, nesouvislou konverzaci," řekla v pátek agentuře AFP zaměstnankyně vlády Margot Vaagdalová. "Po atentátech jsme dospěli k názoru, že obsah telefonátu by mohl být pro tento incident závažný, a zpravili jsme o něm policii," dodala.

Dvaatřicetiletý Breivik již dříve přiznal, že své teroristické útoky připravoval několik let. V současnosti čeká ve vazbě na zahájení procesu, které je plánováno na 16. dubna.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist