Syn zabitého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího obviněný před mezinárodní justicí ze zločinů proti lidskosti doufá, že bude souzen v Libyi. Podle agentury AFP to oznámila kancelář Mezinárodního trestního soudu (ICC), který na Sajfa Isláma loni vydal mezinárodní zatykač a usiluje o jeho vydání z Libye.

"Doufám, že budu souzen zde v mé zemi, ať už mě popraví, či nikoli," prohlásil prý Sajf Islám podle pracovníků ICC.

Zdroje z ICC ale míní, že devětatřicetiletý Libyjec "hrál nějakou roli" ve prospěch libyjských úřadů.

Informace pocházejí ze setkání se Sajfem Kaddáfím, kterého se 3. března v Libyi zúčastnili mimo jiné zástupce ICC pověřený zajišťováním práv obhajoby a představitel libyjské prokuratury. Zástupci mezinárodního tribunálu prý ale měli dojem, že Kaddáfí hrál při setkání "nějakou roli ve prospěch (libyjského) prokurátora".

Sajf Islám Kaddáfí je ICC obviněn ze zločinů proti lidskosti spáchaných údajně od loňského 15. února během potlačování povstání, které přešlo v ozbrojený konflikt.

19. listopadu ho zadrželi povstalci, kteří ho následně převezli do vazby v libyjském městě Zintán asi 180 kilometrů jižně od Tripolisu. Libyjské úřady chtějí Sajfa Isláma soudit ve vlasti a hrozí mu až trest smrti, pokud bude shledán vinným.

Sajfa Isláma chce ale soudit i haagský tribunál a minulý týden vyzval Tripolis, aby zadrženého bezprostředně vydal. Libyjské úřady se proti tomuto rozhodnutí v úterý odvolaly. ICC může uložit nejvýše trest doživotí.

Podle nedělního prohlášení zástupce Libye při ICC má být Sajf Islám přepraven do věznice asi 22 kilometrů jižně od metropole.

Související