Syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám, který upadl o víkendu do zajetí povstaleckých sil, trpí gangrénou na zraněné ruce a musí podstoupit operaci.

Při ní mu musí být odstraněna postižená tkáň, respektive amputovány některé prsty, jinak mu hrozí vážné zdravotní komplikace. Agentuře Reuters to ve čtvrtek sdělil lékař, který zraněného Sajfa Isláma prohlédl.

Kaddáfího syn utrpěl zranění na prstech pravé ruky prý během náletů NATO před několika týdny. Podle ukrajinského lékaře Andreje Mucharovského, který působí v městě Zintán, kde je i zadržován Sajf Islám, "nevypadá jeho zranění dobře a amputace je nezbytná". Poškozené jsou palec, ukazovák a prostředník. Zranění postihla gangréna anebo tkáň již odumřela.

Sajf Islám Kaddáfí je jediný z rodiny, kdo byl dopaden a v zadržení přežil. Podařilo se to v sobotu na jihu země. Libyjské vedení, které ho chce soudit doma, to označilo za poslední kapitolu libyjského "dramatu".

Libye tvrdí, že je schopná zaručit spravedlivý proces. Na rozdíl, od ICC, jehož nejtvrdší rozsudek může být doživotí, může Libye vynést trest smrti.

Muammar Kaddáfí justici unikl, protože při zatýkání 20. října byl zabit.