Libyjské úřady by měly zadrženému synovi bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajfu Islámovi umožnit okamžitý přístup k právníkovi, aby pomohl zajistit řádný proces s ním.

Uvedla to ve středu mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW).

Sajf Islám je před Mezinárodním trestním soudem (ICC) viněn ze zločinů proti lidskosti během letošního protivládního povstání v Libyi. Dopaden byl 19. listopadu při pokusu utéct ze země.

Fred Abrahams z HRW navštívil Sajfa Isláma v neděli v libyjském Zintánu, kde je od listopadu zadržován. O zadrženého je prý postaráno, co se týče lékařské péče a jídla.

"Jeho hlavní starostí byl nedostatek přístupu k rodině a k právníkovi, který může pomoci jeho případu," řekl podle agentury Reuters Abrahams. Kromě Sajfa Isláma si podle něj spravedlivý proces zaslouží dalších 8000 lidí nadále držených ve vazbě v Libyi.

HRW připomíná, že podle mezinárodních standardů by podezřelý měl mít možnost kontaktovat právníka do 48 hodin od zadržení. Zástupci libyjských úřadů sdělili, že Sajfu Islámovi umožní spojit se s právníky, jakmile bude umístěn na bezpečném místě v metropoli Tripolisu.

Kromě Sajfa Isláma obvinění ze zločinů proti lidskosti před ICC čelil jeho otec a šéf libyjské rozvědky Abdalláh Sanúsí. Muammar Kaddáfí justici unikl, protože byl po osmi měsících konfliktu mezi jeho stoupenci a příznivci 20. října při zatýkání zabit. Sanúsí byl podle libyjských úřadů dopaden den po Sajfu Islámovi.

Žalobce ICC prohlásil, že nebude žádat o vydání druhorozeného syna libyjského diktátora před haagský soud, přestože nemá záruky, že proces s Kaddáfím v Libyi bude podle pravidel. Libye tvrdí, že je schopná zaručit spravedlivý proces. Na rozdíl, od ICC, jehož nejtvrdší rozsudek může být doživotí, může Tripolis vynést trest smrti.