Rusko považuje rozsudek nad podnikatelem Viktorem Butem za nepřijatelný, předpojatý a neobjektivní a bude usilovat o jeho návrat do vlasti. Uvedlo to v pátek dopoledne ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení k rozsudku nad ruským obchodníkem se zbraněmi. Toho ve čtvrtek newyorský soud poslal na 25 let do vězení.
"Rozsudek považujeme za kategoricky nepřijatelný, za předpojatý a neobjektivní," prohlásil zmocněnec ministerstva pro lidská práva Konstantin Dolgov.
"Je o to víc pobuřující, že nejde o první případ politicky motivovaného a ničím nepodloženého rozsudku, o první případ popření zákonných práv a zájmů ruských občanů, jehož se americké úřady dopouštějí," konstatoval Dolgov.
Záměr ruského vedení dal dnes jasně najevo i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Budeme aktivně podporovat odvolání, které chtějí advokáti podat. V každém případě budeme usilovat o Butův návrat do vlasti," řekl Lavrov.
Americké úřady podle Dolgova na Buta vyvíjely protiprávní psychický a fyzický nátlak nehledě na to, že ho "fakticky unesly z třetí země". Už to samo podle Dolgova zpochybňuje důkazy obžaloby a spravedlnost procesu.
But byl zatčen v roce 2008 v Thajsku a po vydání do Spojených států v roce 2010 byl obviněn ze spiknutí za účelem zabít občany USA. Rusko po celou dobu proti zacházení s Butem ostře protestovalo. Odsouzen byl ve čtvrtek k 25 letům vězení, odvolání je možné podat do 14 dnů.
Ruský obchodník se smrtí dostal 25 let vězení. A pokutu 15 milionů dolarů k tomu - čtěte ZDE
Moskva se bojí, že Viktor But bude v USA mluvit. Má vazby na ruské tajné služby - čtěte ZDE
Rusko se podle pátečního prohlášení Dolgova bude s nasazením všech dostupných politických a diplomatických prostředků snažit o Butův návrat do vlasti.
"Celá situace kolem Viktora Buta potvrzuje existenci vážných problémů v americkém soudním systému, potvrzuje jeho selektivnost a zaujatost. Podobných příkladů je bohužel nemálo," prohlásil Dolgov.
Ruská média proto začala spekulovat, jakou cestou by se odsouzený obchodník mohl do Ruska dostat. Právníci se ale shodují v názoru, že to nebude vůbec snadné.
Evropské ujednání o extradici sice oba státy podepsaly, ale mělo-li by se Butovo vydání uskutečnit, musela by Moskva s rozsudkem vyslovit souhlas. Trestní zákoníky obou zemí by navíc musely obsahovat shodnou klasifikaci činu, za nějž vydávaná osoba pyká. Zločin "spiknutí za účelem vraždy" ale v ruském právním systému není.
Velká výměna vězňů
Institut milosti, o němž právníci ruského ministerstva spravedlnosti rovněž v souvislosti s Butem hovoří, předpokládá, že odsouzený svou vinu přizná. To But neučinil a podle obhájců neučiní.
Místopředseda zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Valerij Šňakin v rozhovoru s agenturou RIA Novosti navrhl, aby Rusko Buta s Američany prostě vyměnilo za některého z občanů USA vězněných v Rusku.
"V Mordovii existuje pracovní tábor, kde si odpykávají tresty cizinci odsouzení v Rusku. Rusko by mohlo Viktora Buta vyměnit nikoli za jednoho, ale hned za několik Američanů," řekl Šňakin.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist