Papež Benedikt XVI. se v úterý během druhého dne své návštěvy na Kubě za zavřenými dveřmi sešel s prezidentem Raúlem Castrem. Bývalý vůdce komunistického státu Fidel Castro, bratr současného prezidenta, oznámil, že ho setkání s hlavou katolické církve čeká během středy.

"S velkou radostí se pozdravím s papežem Benediktem XVI., stejně jako tomu bylo s Janem Pavlem II.," napsal Fidel Castro na vládní internetové stránce. Jan Pavel II., který byl předchůdcem Benedikta XVI. v čele katolické církve, Kubu navštívil v roce 1989.

Zda by se nynější papež mohl setkat také s venezuelským levicovým prezidentem Hugem Chávezem, který je na Kubě kvůli pooperační léčbě rakoviny, není jasné.

S Raúlem Castrem papež mluvil bezmála hodinu. Podle mluvčího Vatikánu Federica Lombardiho přišla řeč na humanitární situaci na Kubě, na konkrétní případy politických vězňů ale ne.

Vrcholem papežovy návštěvy Kuby bude středeční mše na náměstí Revoluce, pak Benedikt XVI. odletí zpět do Evropy. V úterý se poblíž Santiaga de Cuba modlil u sošky Panny Marie Milostiplné z El Cobre, která je patronkou ostrova. Ve svých modlitbách se přimlouval za ty, kdo strádají, a za ty, kdo jsou zbaveni svobody.

Podle agentury AP se Benedikt XVI. na Kubě snaží opatrně prosazovat témata, která jsou pro tamní komunistický režim velmi citlivá. Volí pro to vznešená, neurčitá slova, která nechávají velký prostor k interpretaci.

Minulý týden v Mexiku se ale nechal slyšet, že "marxistická ideologie, tak jak vznikla, již neodpovídá realitě". Havana na sebe nenechala s odpovědí dlouho čekat. Ministr hospodářství a plánování Marino Murillo uvedl, že "na Kubě žádné politické reformy nebudou".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist