Evropská unie přidala na seznam nežádoucích osob další jména běloruských politiků a podnikatelů. Podle opozičních aktivistů ale nejsou evropské kroky dostatečné a žádoucí dopad na režim prezidenta Alexandra Lukašenka mít nebudou.

"Reálné sankce vyhlášeny nebyly," řekl běloruskému opozičnímu listu Belaruski partyzan jeden z hlavních opozičních vůdců, šéf hnutí Mluv pravdu! Uladzimir Njakljajev.

"K důraznějším sankcím se EU neodhodlala, aby dál nezhoršila už beztak špatné vztahy s běloruskými úřady," soudí Njakljajev, bývalý kandidát na úřad běloruského prezidenta. Brusel podle něj očekává, že si mírnými sankcemi v Minsku vyprosí propuštění politických vězňů.

"Lukašenko ale touto cestou nepůjde, je si příliš jist podporou Kremlu," uvedl dále. Pokud ale podle Njakljajeva prezident své oponenty z vězení nepropustí, "může riskovat, že pro evropské vůdce se svoboda běloruské opozice stane věcí osobní cti".

Evropští ministři v Bruselu rozšířili seznam osob, jimž nebudou vydávána víza ke vstupu do schengenského prostoru. Na seznamu politiků, podnikatelů a soudců, v jehož čele je sám Lukašenko, je nyní kolem 250 lidí.

Podle bývalého běloruského prezidenta Stanislava Šuškeviče, který patří k nejdůraznějším kritikům Lukašenkova režimu, by nejsilnější sankcí proti Minsku bylo zjednodušení vízové povinnosti pro běloruskou mládež.

"Ať jsou víza do schengenského prostoru bezplatná, aby se k vám studenti mohli kdykoli vydat," vzkázal Šuškevič do Bruselu. Za víza do EU dnes Bělorusové platí 60 eur (asi 1500 korun), což je vzhledem k silnému znehodnocování běloruského rublu poměrně vysoká částka.

Agentura BelaPAN napsala, že hlavním osobami v nově rozšířeném sankčním seznamu EU jsou podnikatelé Juryj Čyž a miliardář Anatol Tarnavski, který ve svém podniku zaměstnává Lukašenkovu snachu. Na seznam společností bojkotovaných Evropskou unií se ale nedostaly ty z jejich firem, které udržují obchodní styky se zeměmi EU, zejména se Slovinskem a Lotyšskem.

Evropští velvyslanci jsou nežádoucí

Bělorusko na rozšíření seznamu reagovalo slovy, že přítomnost velvyslanců zemí Evropské unie v Minsku je nežádoucí. Mluvčí běloruského ministerstva zahraničí uvedl, že vláda "je nucena okamžitě zahájit soubor odvetných kroků".

Seznam nežádoucích představitelů totalitního režimu rozšířila EU už letos v únoru a vyvolala tak spirálu odvetných kroků, v jejichž důsledku Minsk demonstrativně opustili diplomaté všech členských zemí Evropské unie. Z české ambasády tehdy odejel i velvyslanec Jiří Karas.

Běloruský mluvčí Andrej Savinych prohlásil, že o návrat evropských ambasadorů do Minska Bělorusko nestojí. "Přítomnost velvyslanců zemí, které za rozšíření sankcí hlasovaly, nepovažujeme za nezbytnou," konstatoval na tiskové konferenci.

Rozhodnutí EU podle něj odkládá normalizaci vztahů a obnovení vzájemného dialogu. "Evropští politikové jsou v zajetí konfliktního uvažování, stali se rukojmími logiky nátlaku a vydírání," dodal Savinych.

Únorový odjezd velvyslanců vyvolalo rozhodnutí Minska vyhostit ze země polského velvyslance a šéfa stálé mise EU. Bělorusko tak reagovalo na rozšíření seznamu osob vystavených sankcím, který se v únoru z rozhodnutí EU rozšířil na víc než 230. Dnes jich přibylo dalších dvanáct.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist