Pro Mohammeda Meraha, Francouze podezřelého ze zabití čtyř židů a tří muslimských vojáků v jihozápadní Francii, vedla cesta k radikalizaci z francouzského města Toulouse do afghánského Kandaháru, napsala agentura Reuters.

Čtyřiadvacetiletý Merah, který byl v noci na středu obklíčen v domě na předměstí Toulouse a obléhá ho elitní jednotka francouzské policie RAID, se hlásí k teroristické síti Al-Káida a tvrdí, že chtěl pomstít palestinské děti, řekl francouzský ministr vnitra Claude Guéant.

Podezřelý, francouzský občan alžírského původu, byl pod dohledem francouzské domácí rozvědky několik let poté, co bylo zjištěno, že byl v Afghánistánu.

Vedl ale normální život, hrál fotbal a chodil do nočních klubů, jak líčí jeho přátelé a sousedi, kteří o jeho cestě do Asie neměli tušení.

Merah měl policejní záznamy za několik menších přestupků, z nichž některé zahrnovaly násilí, řekl Guéant novinářům. "Ale neexistovaly důkazy, že by plánoval podobné zločinné akce," dodal.

Na policii působil klidným dojmem

Když se ho policejní psychologové snažili přesvědčit, aby se bez odporu vzdal, budil Merah stejný dojem klidného odhodlání a sebekontroly, jako ozbrojenec na skútru, kterého zaznamenaly bezpečnostní kamery při pondělní střelbě u židovské školy v Toulouse.

"Vyjednávačům RAID vysvětlil spoustu věcí," uvedl Guéant. "Jeho radikalizace začala v salafistické ideologické skupině a utvrdila se zřejmě při dvou cestách do Afghánistánu a Pákistánu," dodal.

Video, ve kterém údajně účinkuje útočník z Toulouse Mohammed Merah

Deník Le Monde napsal, že Merah se cvičil s pákistánskými bojovníky hnutí Taliban v pohraniční kmenové oblasti, než byl poslán do jihozápadního Afghánistánu, aby bojoval proti silám NATO podporujícím vládu v Kábulu.

Francouzští vojáci se mise NATO v Afghánistánu účastní, což by mohlo vysvětlovat, proč prvními oběťmi jeho střelby byli výsadkáři; prvního zabil 11. března v Toulouse a další pak v Montaubanu o čtyři dny později.

Zdroje francouzské rozvědky uvedly, že se předpokládá, že do útoků proti západním silám v Afghánistánu se zapojilo asi 30 francouzských bojovníků vycvičených Tálibánem.

Podle Guéanta salafistická skupina, k níž Merah patřil, nemá oficiální jméno a nikdy nejevila žádný náznak, že by se obracela ke kriminální aktivitě. Policie se stále snaží zjistit, zda střelec jednal sám, anebo jestli byl součástí nějaké skupiny.

Matka se synem odmítá mluvit

Merahovu matku, staršího bratra a dvě sestry policie zadržela v úterý a vyjednávači se snažili získat jejich pomoc, aby přesvědčili Meraha vzdát se úřadům. "Matka s ním odmítla mluvit s tím, že nevěří, že by na něj měla takový vliv, a že by byl vůči jejím apelům hluchý," řekl Guéant.

Merahův profil je typický pro stovky potomků z druhé nebo třetí generace francouzských přistěhovalců ze severní Afriky, kteří v posledních dvou desetiletích odcestovali do Afghánistánu nebo Pákistánu nalákáni militantními islámskými skupinami, říkají bezpečnostní činitelé.

Mnohé radikalizoval izraelsko-palestinský konflikt, který spustil vlnu útoků na židovské cíle ve Francii začátkem 21. století včetně paličských útoků na synagogy. Počet antisemitských útoků v loňském roce poklesl, jak vyplývá z údajů zveřejněných židovskou komunitou.

Po návratu do Toulouse vedl Merah normální život. Šestačtyřicetiletý Cedric Lambert, otec souseda bydlícího nad ním, řekl, že Merah byl velmi přátelský a pomohl jim před deseti měsíci stěhovat do patra těžkou pohovku. "Byl zcela normální," řekl Lambert.

Skupina čtyř čtyřiadvacetiletých mužů obdobného etnického původu, kteří uváděli, že jsou Merahovi přátelé, se pokusila ve středu dostat k jeho bytu a přesvědčit ho, aby se vzdal. Policie je ale zastavila.

Přátelé o Afghánistánu nevěděli

Všichni reportérovi agentury Reuters řekli, že s nimi nikdy nemluvil o náboženství a že neměli ani tušení, že byl v Afghánistánu. Jeden z nich, který se představil jako Kamal a pracuje jako finanční poradce Poštovní banky, řekl, že znal Meraha už ve škole a společně začali trénovat fotbal, když se před dvěma lety znovu setkali.

"Je nesmírně diskrétní. Není to člověk, který by se chvástal a chodil kolem a vykládal: 'Koukněte na mou novou holku' a 'Koukněte, jak jsem skvělý'. Vždycky byl nesmírně zdvořilý a vždycky vystupoval jako dobře vychovaný," řekl Kamal. "Nikdy nemluvil o islámu, ale modlil se. My všichni se ale modlíme pětkrát denně, na tom není nic divného," dodal.

Další z kamarádů marockého původu, který se představil přezdívkou Danny Dem, uvedl, že se Merah pokusil vstoupit do francouzské armády, ale byl odmítnut. Ještě minulý týden ho prý viděl v nočním klubu v centru města. Merah nepil alkohol, "ale nemyslím si, že by byl o moc religióznější, než jsem já", řekl.

Třetí kamarád, který jméno neřekl, doplnil obrázek atentátníka o sdělení, že Merah "stejně jako každý muž jeho věku měl rád fotbal a motorky". "Dokonce jsem ani nevěděl, že se modlí," dodal mladík oblečený do modrého trička francouzského národního fotbalového týmu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist