Francouzská protiteroristická jednotka se chystá k útoku na byt, ve kterém se zabarikádoval extremista, který se předtím přiznal k odpovědnosti za smrt sedmi lidí. Informovala o tom zpravodajská televize France 24. Policisté jsou připraveni u vstupu do budovy.

V celé čtvrti zhaslo veřejné osvětlení. Budovu, ve které se nachází útočník, osvětlují reflektory, uvádí server Le Monde. Novináři na budovu údajně nemají dobrý výhled.

Podle serveru deníku Le Figaro policie evakuovala v Toulouse poslední obyvatele několikapodlažního domu, ve kterém je i byt ozbrojeného zločince. Zpravodajská televize France 24 na svém webu původně oznámila, že útok byl zahájen, později tuto informaci zase stáhla.

Zároveň je ale stále možné, že se útočník sám vzdá. Naději v druhou možnost večer projevil francouzský ministr vnitra Claude Guéant. Podle něj se Mohammed Merah chtěl vzdát za tmy a že úřady doufají, že to brzy udělá. Podmínky jeho kapitulace se prý ještě projednávají.

Francouzský ministr obrany Gérard Longuet vyjádřil večer naději, že se muže podaří dopadnout živého, aby mohl být podroben výslechu, byly zjištěny jeho motivy a aby byl postaven před soud.

Třiadvacetiletý Merah se policejním vyjednávačům přiznal, že systematicky zavraždil neozbrojených lidi v oblasti města Toulouse, oznámil generální prokurátor François Molins.

Potvrdil také slova prezidenta Sarkozyho, že se ve středu chystal znovu zaútočit a zabít vojáka a dva policisty.

Neprojevil žádnou lítost

"Neprojevil žádnou lítost, jedině nad tím, že nezabil víc lidí," prohlásil Molins s tím, že útočník se také chlubil, že "Francii srazil na kolena".

Celý den zůstal zabarikádovaný v malém bytě v Toulouse, který ve tři hodiny ráno obklíčily stovky policistů. Útočník na ně střílel z okna a několik jich zranil. Vyjednavači se ho marně snažili přesvědčit, aby se vzdal.

V médiích se přesto během odpoledne objevily zprávy, že se ho policii podařilo zatknout, ale ty se nakonec ukázaly jako mylné.

Podívejte se, jak se speciální jednotky dostaly zadními dveřmi do obklíčeného domu.

Na místo zásahu na chvíli dorazil i prezident Nicolas Sarkozy. Už před cestou na jih Sarkozy Francouze vyzval k národní jednotě: "Nesmíme se poddat ani diskriminaci ani touze po pomstě," řekl ve svém středečním projevu v Elysejském paláci.

Vězeň z Afghánistánu?

Podle dostupných informací se obklíčený Merah hlásí k teroristické organizaci Al-Káida. Dotyčný policii údajně už dříve slíbil, že se ve stanovený čas vzdá. V opačném případě měl být dopaden silou.

Záběry z okolí obklíčeného domu

Merah byl údajně několikrát v Afghánistánu a v Pákistánu, kde se měl zapojit do výcviku ozbrojenců. Kromě hnutí Al-Káida se hlásí k salafistům a džihádistům, uvedl francouzský ministr vnitra.

Útoky namířenými proti vojákům v Montaubanu a Židům v Toulouse, prý chtěl pomstít "palestinské děti" a francouzské zločiny spáchané v Afghánistánu.

Podívejte se na panoramatickou fotografii z místa, kde policie vyjednává s útočníkem (snímek pořídil Mark Stone ze stanice Sky News)

Merah byl v roce 2007 v Afghánistánu odsouzen na tři roky za výrobu a rozmisťování výbušnin, uvedl ředitel věznice v afghánském Kandaháru Ghulám Farúk. Po několika měsících se mu ale během útoku Tálibánu na vězení podařilo uprchnout. Mezi tisícovkou utečenců byly asi čtyři stovky Tálibánců. 

"Nemohu potvrdit, že jde o tu samou osobu, ale v kandahárském vězení byl jistý Mohammed Merah známý pod přezdívkou Francouz," uvedl mluvčí věznice.

Merahova matka je Alžířanka, on má ale francouzské občanství. Stanice BFM uvedla, že podle některých informací patřil k extremistické islamistické skupině Forsane Alizza.

Podívejte se na noční zásah speciálních jednotek v Toulouse:

Před dvěma týdny byl před soudem kvůli jízdě bez řidičského průkazu. Jeho právní zástupce Christian Etelin říká, že se choval velmi slušně a civilizovaně.

Několikahodinové vyjednávání

Elitní policejní jednotky RAID známé jako "Černí panteři" zahájily operaci proti ukrytému střelci několik minut po třetí hodině ranní. Mohammed Merah po příjezdu policistů několikrát vypálil ze své zbraně, tři ze zasahujících policistů byli lehce zraněni.

Čtyřpatrový dům v poklidné rezidenční čtvrti Croix-Daurade byl evakuován a od rána ho obklopují asi tři stovky policistů s neprůstřelnými vestami a helmami, kteří s útočníkem alžírského původu stále vyjednávají. Muž ale v posledních chvílích přestává komunikovat.

"Řekl mi, tedy doufám, že mluvil pravdu, že se vzdá dnes v poledne," řekl ministr vnitra Claude Guéant pro stanici BFM. Policie ho prý chce "dostat" živého, aby mohl být postaven před soud.

Časová posloupnost útoků v Toulouse

Útočník se s policií zatím dohodl jen na výměně jedné zbraně za komunikační zařízení. Pravděpodobně šlo o mobilní telefon, uvádí list Guardian.

Pistoli ráže 0.45 sice vyhodil z okna, má ale u sebe ještě Kalašnikov a menší samopal Uzi, potvrdil Guéant. Stejný revolver byl použit jak při střelbě na vojáky, tak i u židovské školy.

Černí panteři

Elitní jednotka francouzské policie RAID známá také jako "černí panteři" vznikla v roce 1985.

Její zkratka je složená z francouzských slov "recherche, assistance intervention, dissuasion" - pátrání, pomoc, zákrok, odstrašování. Heslem jednotky čítající zhruba 170 aktivních příslušníků je Servir sans Faillir (Sloužit bez selhání).

Zasahuje při často extrémních bezpečnostních situacích, jako jsou teroristické činy či držení rukojmích, vyjednávání s opevněnými osobami nebo poskytování eskorty zvláště nebezpečným osobám.

Do sféry působnosti jednotky patří i ochrana vysoce postavených osobností nebo zajištění bezpečnosti během významných akcí.

Mezi nejznámější akce RAID patří případ z 13. května 1993, kdy v mateřské škole Neuilly-sur-Seine držel psychicky narušený Eric Schmitt, který se sám označoval za "lidskou bombu", jako rukojmí 21 dětí a hrozil explozí.

Tehdejší starosta města a ministr rozpočtu, dnešní prezident Nicolas Sarkozy se podílel na vyjednáváních a podařilo se mu dosáhnout propuštění několika zadržovaných dětí. Po 46 hodinách, když únosce usnul, vnikli do školky příslušníci RAID a evakuovali šest zbylých dětí. Schmitt byl zastřelen třemi ranami do hlavy, když se snažil dostat k výbušninám.

Jednotka je rozdělena do tří hlavních sekcí: první se zabývá zákroky, sledováním a ochranou, do druhé sekce spadá výzkum a vývoj - studuje techniky a shromažďuje informace, a třetí sekce se soustřeďuje na psychologické aspekty zákroků - jejím úkolem je vést vyjednávání s únosci či jiných krizových situacích, jako jsou například pokusy o sebevraždu, nebo psychologická pomoc celé francouzské policie.

Policie zadržela útočníkova bratra, kterého podezřívá ze spolupráce při vraždách, i s přítelkyní. Policisté o pomoc požádali i matku obou bratrů, ta se ale odmítla do vyjednávání zapojit. Prý má na svého syna jen malý vliv, informuje server BBC News.

Překvapení a vyděšení obyvatelé "zabarikádované" čtvrti zatím hromadně odjíždějí připravenými autobusy, informuje stanice BBC. V jednu chvíli se ozval silný výbuch, když policie odstraňovala z místa zaparkovaný vůz. Podle listu Le Figaro šlo o pachatelův vůz, v němž byly schované další zbraně.

Na místo zásahu přijel hned ráno kromě Guéanta i šéf protiteroristické jednotky Olivier Christen. Okolní ulice obklopily štáby a zpravodajové médií.

Zastánce svaté války

Tajné služby Mohammeda Meraha sledovali několik let. Po prvních atentátech proti vojákům sloužícím v Afghánistánu, byl zastáncem svaté islámské války. "Policie poté přinesla důležitý poznatek, který urychlil vyšetřování," cituje zdroj blízký vyšetřování, agentura AFP.

Pachatel v pondělí použil stejnou zbraň a stejný skútr jako při útocích v posledních osmi dnech na francouzské výsadkáře v nedalekém Montaubanu a rovněž v Toulouse, při nichž byli zabiti tři vojáci.

Svědci obou útoků hovořili o muži na černém skútru. Podle státního zástupce Francoise Molinse mělo jít o stroj Yamaha typu T Max 530 tmavě šedé barvy, píše Le Monde.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v pondělí vyhlásil kvůli střelbě šarlatový, tedy nejvyšší stupeň protiteroristické pohotovosti. Je to vůbec poprvé, co byl ve Francii takový poplach vyhlášen.

Opatření mimo jiné znamená, že se v ulicích mohou pohybovat smíšené hlídky vojáků a policistů a úřady mohou pozastavit provoz škol či hromadné dopravy.

Izrael pochválil francouzskou policii

Izraelské letadlo ve středu ráno převezlo ostatky čtyř obětí pondělního útoku do Tel Avivu. Rabín Jonathan Sandler, jeho dva malí synové ve věku tři až šest let a osmiletá dcera ředitele školy byli pohřbeni na izraelské půdě za přítomnosti svých blízkých i francouzského ministra zahraničí Alaina Juppého.

Rakve s Davidovou hvězdou byly nejprve převezeny do jeruzalémské pohřební síně Šamgar u vstupu do města, kde byla těla zahalená do modlitebních šálů vystavena. Samotný pohřeb proběhl na největším hřbitově Har Hamenuhot.

Místopředseda izraelské vlády Moše Jaalon ocenil "rychlou akci francouzské policie". "Děkuji panu Alainu Juppému," řekl při přivítání na telavivském letišti.

"To, co se stalo v Toulouse, je ohavný zločin. Je tu něco, co ho spojuje s atentáty, jejichž terčem se nedávno stali naši diplomaté (v Indii a Thajsku): a to je nenávist islamistických fanatiků vůči všemu, co se neztotožňuje s radikálním islámem," citovala Jaalona agentura AFP.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist