Beduíni na Sinajském poloostrově ukončili blokádu základny Al-Gurá, kde v mezinárodních jednotkách slouží i čeští vojáci. Obléhání skončilo poté, co egyptské úřady slíbily propustit několik vězněných členů beduínských klanů.

Osmidenní blokáda podle beduínských představitelů nebyla cíleně namířena proti mezinárodní misi MFO. Členové kmenů však uvedli, že když se zaměří právě na mezinárodní vojenský kontingent, povede to k rychlejší reakci káhirských úřadů na jejich požadavky.

Egyptské úřady sdělily, že v rámci dohody s beduíny propustí během měsíce pět vězňů obviněných z teroristických útoků z roku 2005 v Šarm aš-Šajchu. Zadrženým beduínům hrozil až trest smrti či doživotní vězení.

Na základně Al-Gurá slouží asi 1400 vojáků ze 14 zemí. V době incidentu byl mezi nimi i český důstojník. Obklíčení vojáci posílali ze základny zprávy, že jsou v pořádku, že mají k dispozici dostatek potravin i vody a elektřina funguje.

Členové mise MFO v oblasti dohlížejí na dodržování úmluv o počtech a typech zbraní v souladu s mírovou smlouvou mezi Egyptem a Izraelem, která byla podepsána v roce 1979 v Camp Davidu.

Blokáda vojenské základny není prvním takovým incidentem v oblasti Sinajského poloostrova. Od loňského pádu Husního Mubáraka se beduínům podařilo třináctkrát vyhodit do povětří část ropovodu přivádějícího ropu do Izraele a Jordánska. Často dochází k útokům na policejní stanice, což mají na svědomí ozbrojené beduínské klany.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist