Německý prezident Christian Wulff končí. Svou demisi oznámil v pátek dopoledne přímém televizním přenosu.

Politik čelí podezření za zneužití funkce v době, kdy byl premiérem spolkové země Dolní Sasko. Za jednu z kauz už ve čtvrtek požádalo státní zastupitelství poslance o zbavení jeho imunity.

"Vývoj v posledních dnech a týdnech ukázal, že důvěra (německého národa) a moje postavení doznaly značné újmy," prohlásil před kamerami Wulff. "Z tohoto důvodu už nemůžu vykonávat svůj prezidentský úřad doma a v zahraničí tak, jak bych měl."

Kvůli vyhrocené domácí situaci zrušila kancléřka Angela Merkelová narychlo svou páteční cestu do Itálie a promluvila před médii.

"Vzala jsem s politováním na vědomí prezidentovo prohlášení," prohlásila v krátkém prohlášení kancléřka a poděkovala Wulffovi za to, že důstojně vykonával prezidentskou roli.

"V tom spočívá síla našeho právního státu, že nakládá se všemi stejně bez ohledu na to, jakou zastávají funkci," komentovala Merkelová skutečnost, že prezidenta dostihly jeho aféry.

Konzervativní CDU/CSU a její koaliční partner, liberální FDP budou nyní jednat o svém kandidátovi, a konzultovat své návrhy i s opozičními parlamentními stranami, oznámila kancléřka. "Chceme vést jednání s cílem moci v této situaci navrhnout společného kandidáta," uvedla.

Prozatímním prezidentem se stane předseda horní komory německého parlamentu Horst Seehofer.

Wulffování

Někdejšímu oblíbenému předsedovi spolkové země Dolní Sasko zlomily vaz aféry, které jej pronásledovaly od konce loňského roku.

Vše odstartovalo odhalení bulvárního deníku Bild, že ještě jako dolnosaský premiér dostal výhodnou půjčku na dům od manželky známého podnikatele, obchodní styky s ním ale zapřel.

Později se provalilo, že se Wulff údajně pokoušel zabránit zveřejnění těchto informací výhrůžným telefonátem šéfredaktorovi Bildu.

Nejčtenější německý deník navíc upozornil na další politikovy vazby s vlivnými podnikateli, u nichž trávil i dovolené. Nepříjemně se prezidenta dotýkají také podezření z korupce vůči jeho dlouholetému mluvčímu Olafu Glaesekerovi. Poslední ranou bylo podezření, že za nestandardních podmínek získal vůz české automobilky Škoda.

Podle týdeníku Der Spiegel to bylo v době, kdy byl premiérem spolkové země Dolní Sasko a zastupoval ji v dozorčí radě koncernu Volkswagenu, jemuž mladoboleslavský závod patří. Podle Spiegelu tím mohl Wulff porušit zákon o výkonu ministerské funkce.

Wulffova aféra obohatila slovník Němců o nové slovo - wulffování. Podle jednoho významu jde o vypovídávání se na telefonním záznamníku (právě na ten totiž prezident namluvil svůj vzkaz pro šéfredaktora Bildu), podle druhého jde o to, že člověk neřekne přímo pravdu, ale nechce vypadat ani jako lhář.

Christian Wulff

19. června 1959 - Narozen v Osnabrücku.

1975 - Vstoupil do Křesťanskodemokratické unie Německa (CDU). Od konce 70. do poloviny 80. let zastával vedoucí funkce v mládežnických organizacích spjatých s CDU.

1984 - Stal se členem vedení dolnosaské CDU, kterým je dodnes.

1986-2001 - Radní města Osnabrück.

1987 - Dokončil studium práv.

1988 - Poprvé se oženil. S manželkou Christiane měl dceru; manželství skončilo v roce 2007 rozvodem.

1990 - Začal pracovat jako advokát.

1991-1994 - Člen programové komise CDU.

1994-2010 - Poslanec dolnosaského zemského sněmu. V letech 1994 až 2003 byl předsedou poslaneckého klubu CDU.

1994-2008 - Předseda CDU v Dolním Sasku.

1998 - Stal se jedním z místopředsedů CDU na federální úrovni, kterým je dosud.
4. března 2003 - Ujal se funkce předsedy vlády Dolního Saska, kterou vykonává doposud.

2006-2007 - Předseda Konference předsedů zemských vlád (MPK).

2008 - Podruhé se oženil. S manželkou Bettinou vychovávají syna z jejího předchozího vztahu a společně mají dalšího syna.

30. června 2010 - Zvolen spolkovým prezidentem.