Uprostřed zadlužené Evropy, která se zoufale upíná k vládním škrtům počítajícím se zrušením mnoha pracovních míst a vidině odsouhlasení "záchranných" balíčků, existuje místo, které ve svém boji hlásí úspěch.

Nezaměstnanost v Německu se v lednu dostala na nejnižší úroveň od roku 1990. Současných 6,7 procenta se rovná 2,85 milionu lidí bez práce.

Někteří odborníci odhadují, že počet nezaměstnaných bude navíc nadále klesat. A to i přes prohlášení některých velkých firem, které chystají propouštění.

Například IBM oznámila snížení pracovníků v Německu během několika příštích let až o polovinu, zhruba na deset tisíc. Výrobce oceli ThyssenKrupp, který dodává součástky pro ponorky i automobily, má zase nového finského majitele, který počítá s výpovědí pro 850 lidí.

A Nokia Siemens Networks chce zrušit 2900 míst a zavřít svůj největší podnik v Mnichově, píše zpravodajský server Deutsche Welle.

Zázračné ubývání nezaměstnaných Němců jednoduše odráží situaci v průmyslu. O prvotřídní výrobky a stroje předních německých společností je po celém světě stále velký zájem. A to především v Číně, Rusku a arabském světě.

Mezi těmi nejžádanějšími jsou automobily, od mercedesů po porsche, a moderní technologie, což s sebou přináší další pracovní příležitosti.

Institut německé ekonomiky (IW) tvrdí, že rušení míst je jen běžným projevem strukturálních změn rychle rostoucí ekonomiky. "Pokles nezaměstnanosti určitě zpomalí, ale bude pokračovat," říká jeden z odborníků ústavu Holger Schäfer. Jen během letoška se prý počet nezaměstnaných sníží o dalších sto tisíc.

Nezaměstnaní mladí Španělé

Experti na pracovní trh ale upozorňují, že s společně s propouštěním v Německu zažívají boom pozice s nízkými platy. Do této kategorie, kam v roce 2010 spadal každý pátý pracovník, patří pracovní místa s odměnou nižší než 9,76 eura za hodinu (245,46 korun), někde dokonce 7,03 eura za hodinu.

Největší míru nezaměstnanosti na konci minulého roku zaznamenalo Španělsko s 22,9 procenta, ve skupině mladých lidí do 25 let věku přitom nezaměstnanost překročila 48 procent. Následuje Řecko s 19,2 procenta. Naopak nejlépe je na tom Rakousko, kde počet nezaměstnaných dosáhl 4,1 procenta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist