Vodními děly a slzným plynem v úterý rozháněla policie v Buenos Aires demonstraci asi stovky bývalých vojáků, kteří byli mobilizováni v době války o Falklandské ostrovy. Několik demonstrantů policisté zadrželi.

Bývalí příslušníci argentinské armády požadují uznání a také finanční náhrady. "Chceme být placeni, být uznáni: Kongresu byl předložen návrh zákona," vysvětlil jeden z manifestujících pro agenturu AFP. "Zelení (vojáci) nás obhajují nebo nám rozumějí, ale modří (policisté) s námi zacházejí jako s ničemy," řekl.

Bývalí vojáci, kteří se do protestu zapojili, zůstali po mobilizaci během konfliktu na jaře 1982 rozmístěni v Patagonii a na Falklandy vůbec nebyli vysláni. Nemají tak nárok na žádný důchod, ačkoliv jsou přesvědčeni, že i oni prožívali válečné úzkosti.

Falklandy se v poslední době opět staly centrem pozornosti argentinské vlády. Ta minulý týden podala stížnost v OSN na údajnou britskou "militarizaci" oblasti jižního Atlantiku. Argentina neustále vznáší nárok na Falklandy (v jejím podání Malvíny), ale Británie o nich nehodlá diskutovat, dokud si to nebudou přát jejich obyvatelé.

Na ostrovech žije něco málo přes tři tisíce lidí. Drtivá většina z nich se cítí jako Britové a chtějí součástí britského království zůstat.

Londýn však do falklandských vod vyslal torpédoborec, jenž vystřídá jiné strážní plavidlo. A na ostrovech je nyní také na šest týdnů v rámci armádní služby princ William coby pilot záchranného a pátracího vrtulníku. Britské námořnictvo nicméně zvažuje také vyslání jaderné ponorky.

 

Británie ostrovy objevila a stala se jejich prvním vlastníkem už koncem 16. století, tedy stovky let předtím, než se Argentina zrodila. Téměř o dvě století později je obsadila španělská koruna, ale když se její koloniální panství v Americe rozpadlo, nárok začala vznášet nově vzniklá Argentina.

Ta ostrovy obsadila na necelých 14 let, než je v roce 1833 znovu ovládla Británie. V roce 1982 válku o ostrovy rozpoutala argentinská vojenská junta, která se dočkala prohry a ponížení, jež urychlily návrat země k demokratickému systému.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist