Policisté v pondělí po poledni částečně uzavřeli amsterodamské mezinárodní letiště Schiphol. Obdrželi totiž varování, že se v prostoru nachází výbušnina.

Na záchodcích se zamkl neznámý muž, který tvrdil, že má u sebe výbušninu, píše agentura Reuters.

"Máme ho pod kontrolou, už jsme ho zatkli," oznámil mluvčí vojenské policie Robert van Kapel pro místní televizní stanici RTL 7.

Policie pro jistotu uzavřela hned po obdržení hrozby část letiště. "Evakuovali jsme terminály 1 a 2," uvedl po poledni jeden z mluvčích letištní policie Martijn Peelen.

Jak ale prohlásil Robert van Kapel, zatčený muž už nepředstavuje žádnou hrozbu. "Máme dobré zprávy, už brzy se na Schipholu vrátíme k práci, kvůli které tu jsme," dodal.

Letiště Schiphol je jednou z nevytíženějších leteckých křižovatek Evropy. Ročně počítá okolo 40 milionů letů a každý den zde odbaví zhruba 130 tisíc cestujících, podotýká agentura AP.

S útokem se nizozemští policisté setkali už v roce 2009. Nigerijský student, který na Štědrý den cestoval z Amsterodamu do amerického Detroitu, se v letadle společnosti Northwest Airlines pokusil odpálit schovanou nálož. 

Výbušnina ukrytá ve spodním prádle studenta měla explodovat po vstříknutí chemikálie do balíčku. Případ bude znovu řešit soudce už ve čtvrtek. Nigerijskému muži hrozí až doživotní trest.