Stop kuklám nebo motocyklovým helmám, ale i muslimským burkám. Nizozemská vláda hodlá od roku 2013 zakázat na veřejnosti všechny druhy oblečení zahalující celý obličej.

Podobný zákaz dosud v rámci Evropské unie platí jen ve Francii. Za porušení zákona, jehož návrh obdrží k posouzení příští týden parlament, má být pokuta 390 eur (9800 korun).

"Lidé mají mít možnost se dívat jeden druhému do obličeje a vzájemně se rozpoznávat, když se potkají," vysvětlilo vládní iniciativu ministerstvo v prohlášení.

 

Místopředseda vlády Maxime Verhagen odmítl, že by šlo o útok na náboženské oblečení. Poukázal na to, že zákaz se bude týkat také například kukel a motocyklových helem, pokud budou nošeny na nevhodných místech, třeba v obchodě. Vyjádřil přesvědčení, že parlament návrh schválí.

Wildersův populismus

Návrh nového zákona je součástí dohody nizozemské vládní koalice se Stranou pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse.

Tato populistická strana, která varuje před islamizací Evropy a označuje islám za náboženství s fašistickými prvky, zajišťuje menšinovému kabinetu většinu hlasů v parlamentu.

Podle místního odborníka na islám univerzitního profesora Mauritse Bergera se jedná jen o symbolický krok, protože v Nizozemsko si zahaluje celý obličej jen necelá stovka žen.